Házená patří neodmyslitelně do rodiny sportů ve Zlíně a to již od roku 1921, kdy byl položen základ k dnešnímu házenkářskému klubu, který jako jeden z mála vydržel až do současné doby jako dvousložkový (mužská i ženská družstva). Konec 40. a začátek 50. let byl ve znamení na jedné straně seznamování a na straně druhé soupeření třech podobných házenkářských her. Byla to házená podle národních pravidel (česká házená), dále podle mezinárodních pravidel házená o sedmi a o jedenácti hráčích. Ve Zlíně si hráči vyzkoušeli a diváci poprvé uviděli házenou podle mezinárodních pravidel (o sedmi hráčích) v roce 1947. Trvale přešla zlínská házená na mezinárodní pravidla v roce 1949. V roce 1950 absolvovalo družstvo mužů svou první oficiální celostátní prvoligovou soutěž a obsadilo mezi dvanácti účastníky bronzovou 3. příčku. Ženy postoupily do celostátní prvoligové soutěže až v roce 1970 a na konci sezóny 1970/1971 se děvčata radovala ze 6. místa z dvanácti účastníků.

Postupně vznikala ve zlínském klubu družstva dalších kategorií a dnes pyramida družstev v obou složkách začíná od mladšího žactva a přes starší žactvo, mladší dorost a starší dorost končí družstvy dospělých.

O házenkářský potěr, tedy o kategorii přípravky a mini házené, se velmi dobře stará druhý házenkářský klub ve Zlíně, se kterým HC Zlín úzce spolupracuje - HC Junior Zlín. Tento ryze mládežnický klub byl před několika lety založen při 17.ZŠ na Jižních svazích.