REGIONÁLNÍ DERBY PRO ZLÍN
MUŽI VYHRÁLI NA HORKÉ PŮDĚ V BYSTŘICI pod HOSTÝNEM

 
 
Regionílní derby mezi Zlínem a Bystřicí p/H má každoročně velmi specifický náboj rivality. Bez ohledu na postavení obou družstev v tabulce, není nikdy jistý vítěz tohoto duelu, hráči na hřišti se nešetří a nic si nedarují a bývá to tvrdý a nesmlouvavý boj dvou týmů, z jejichž středu vzešlo poměrně hodně hráčů, kteří si navzájem vyzkoušeli prostředí právě toho druhého klubu.
 
Nejinak tomu bylo i v tradičně nedělním dopoledním souboji v bystřické sportovní hale minulý týden.
Náš kolektiv odjel v kompletní sestavě i včetně z pátečního tréninku zraněného Šáše, který ale jen přihlížel utkání ze střídačky a do hry se nezapojil. Tentokrát chyběli všichni dorostenci, kteří v utkáních mužů občas nastupují (Dufek startoval v dresu dorostenců Zubří ve Frýdku-Místku a KalčíkKřivákem a Hillem seděli v době utkání mužů v autobuse cestou do Plzně, k prvoligovému utkání starších dorostenců Zlína).
 
Předpoklady derby-utkání se začaly plnit hned od první minuty utkání včetně hlasité divácké kulisy včele s neúnavným bubeníkem.
Po první minutě vzájemného oťukávání to byl právě odchovanec bystřické házené v našem dresu Tiller, který svým typickým proskokem otevřel skóre utkání. Odezva domácích v podobě vyrovnávací branky na sebe nedala dlouho čekat (1:1).  Přetahovaná ve stejném duchu o každou další branku trvala několik minut až do stavu 3:3, kdy se po tomto srovnání skóre našim hráčům podařilo poprvé odskočit až na rozdíl tří branek (6:3). To běžela sedmá minuta prvního poločasu a nikdo netušil, že od této chvíle se po zbývajících cca 53 minut hry domácí do vedení ani na remízu vůbec nedostanou, že bude ve vedení jen celek Zlína a že domácím se pouze 3x v prvním poločase podaří snížit na rozdíl jediné branky (5:6, 6:7, 7:8) a ve druhé půli dokonce jen jednou (17:18).
Díky vysoké produktivitě útoků a především neskutečným zákrokům Šidlíka v brance, naši hráči v dalších fázích první půle vedli místy o pět až šest branek (13:8, 15:9, 16:10). Lepším závěrem první třicetiminutovky se podařilo domácím narůstající skóre nakonec zastavit a upravit na poločasový čtyřbrankový rozdíl (12:16).
Že se takové derby nehraje v rukavičkách, pocítil na vlastní kůži Tiller, který měl hned v šesté minutě první půle, po zákroku domácí obrany, vykloubený malíček pravé ruky. Po ošetření, zatejpování a krátkém odpočinku na střídačce obětavě pokračoval ve hře. Podobný vynucený odpočinek na lavičce absolvoval v první třicetiminutovce, po úderu do hlavy, také Jirák a také ten, po chvíli vzpamatovávání se na lavičce, v utkání pokračoval.
 
Druhý poločas byl ve znamení nástupu domácích, kteří prvními dvěma brankami snížili náš náskok na pouhé dvě branky (14:16) a v osmé minutě se dostali dokonce na rozdíl jediné branky (17:18).
Z naší strany to nebyly moc vydařené minuty, jakoby poločasový čtyřbrankový náskok naše hráče ukolébal, začali „vymýšlet“, střelba byla uspěchaná a nepřipravená, obrana nedůsledná a děravá.
Po snížení na jednobrankový rozdíl se naštěstí naši hráči probrali a celý další vývoj nastartoval Novák, který od deváté do patnácté minuty nasázel bystřickým celkem 4 branky a společně to bylo i s brankami Jiráka, Březovského, Tillera a Kolaříka v těchto minutách 9 našich proti třem bystřickým a naše odskočení na sedmibrankový rozdíl (27:20). Poslední patnáctiminutovku si naše družstvo už zkušeně pohlídalo, rozdíl ve skóre pohyboval po celou zbývající hrací dobu mezi 4 až 7 brankami až k našemu vítězství 33:27.
Ve druhém poločase se sice pořád urputně bojovalo, obě družstva hrála pořád s nasazením, ale přece jen mírně ustoupila rivalita a utkání se dohrávalo s poněkud klidnějšími nervy, než poločas první. I přesto ale nuceně odpočíval Zaoral po úderu do hlavy a Tiller si nakonec zranil i druhý malíček a nad jeho nejbližším startem v domácím duelu, tento týden v sobotu se Dvorem Králové, visí velký otazník.
 
Tak jak naši hráči doslova propadli v posledním utkání doma s Vršovicemi, tentokrát si za výkon v Bystřici p/H zaslouží absolutorium. Všichni a bez výjimky. Je pravda, že někdo sice doslova neslezl z hřiště, někdo dostal jen minutové příležitosti, někdo se na hřiště nedostal vůbec, ale v Bystřici hrál kolektiv, hrála i lavička a na hřišti to bylo poznat.
 

                       HK BYSTŘICE pod HOSTÝNEM – HC ZLÍN
                                             27:33 (12:16)


SESTAVA a STŘELCI BRANEK:
Šidlík, Černocký – Kuzma, Švehlák, Novák 5, Tiller 9/3, Šáš, Vízner 1, Březovský 1, Zaoral 4, Jirák 4, Jurka 4, Balun, Kolařík 5
 
VYLOUČENÍ:
Bystřice p/H  3
Zlín                  3
 
SEDMIČKY:
Bystřice p/H  4/4
Zlín                   5/3