MUŽI VE VELKÉ BYSTŘICI ZOPAKOVALI LOŇSKÝ PODZIMPRVNÍ VÍTĚZSTVÍ NA PŮDĚ SOUPEŘE V LETOŠNÍ SEZÓNĚ
 
 

Jako přes kopírák se vyvíjelo utkání našich mužů ve Velké Bystřici v porovnání s podzimem 2021. V minulé sezóně zahajovali muži vzájemné duely s Velkou Bystřicí rovněž na soupeřově hřišti, rozdíl byl pouze v sestavách - loni v průběhu utkání doplňovali soupisku našich mužů čtyři dorostenci, kteří ihned po skončení svého „mistráku“ v Kopřivnici nastartovali auto a vyrazili směrem Velká Bystřice. Letos přijelo naše družstvo mužů k utkání 5. kola prvoligové soutěže kompletní. Ale jinak opravdu průběh letošního duelu úplně stejný, jako na podzim 2021.
 
Nejprve naše vedení hned z prvního útoku, srovnání domácích a s narůstajícím časem narůstání také našeho brankového náskoku (1:0, 1:1, 3:2, 8:3, 11:6, 15:9, 16:10 a poločasové skóre 16:11 pro barvy Zlína. V loňské sezóně tomu bylo úplně stejně - naše počáteční vedení, následné domácí srovnání, chvíli přetahovaná obou družstev o každou branku a s narůstajícími minutami postupné navyšování našeho náskoku o dvě, o tři, až na poločasový rozdíl čtyř branek - 14:10.
První poločas byl z pohledu našeho družstva i letos velmi slušný a povedený.
Šidlíkova úspěšnost v brance byla téměř 48% (zlikvidoval dvě sedmičky, měl asistenci na proměněném rychlém útoku Baluna, včasným vyběhnutím získal míč, který pasem přes celé hřiště směřoval na domácího hráče v trháku, neuhnul hlavou při střele domácího křídla a poslal střelce za nástřel do obličeje na dvě minuty mimo hru). Podobně úspěšní byli v této fázi hry také jeho spoluhráči přímo na hřišti. Až na neproměněnou sedmičku byl stoprocentní Jurka (6 branek), po dvou brankách přidali Novák, Tiller, Jirák, po jedné Balun, Zaoral, Šáš, Kuzma. Měli jsme slušnou úspěšnost útoků, kdy jsme na 16 branek potřebovali jen 22 střeleckých pokusů.
Co moc naše družstvo v útoku ale nezdobilo, byly ztráty míčů po technických chybách nebo nepřesných přihrávkách - 7 ztrát během prvního poločasu.
Obrana, i přes pár okýnek, byla dostatečně kompaktní a nekompromisní a co prošlo většinou likvidoval golman Šidlík. Standartním obranným pilířům (Zaoral, Březovský) velmi pomohl návrat Jiráka do zlínského dresu, který svou postavou, budící respekt, naši defenzívu ještě vyztužil.
 
Druhý poločas a opět kopírování loňského utkání.
Náš první útok zakončený brankou zvýšil brankový rozdíl na šesti branek a zdálo se, že nic nebude bránit úspěšnému dokončení utkání.
Realita byla ale jiná. Najednou se na hřišti začalo pohybovat šest „profesorů“ v modrých zlínských dresech a bylo jedno, jestli družstvo útočilo nebo bránilo. Nedařilo se vůbec nic a narůstaly ztráty míčů - od druhé minuty po zahájení druhého poločasu během cca 5 minut hned 4x darovaný míč soupeři. Soupeř začal tušit problémy ve zlínské sestavě a za narůstající hlasité podpory diváků začal pomalu ale jistě naše vedení stahovat. Brankář Šidlík si mohl plíce vykřičet, jak hecoval obranu před sebou, ale marně. Branek v jeho síti přibývalo po každém útoku domácích a na opačné straně hřiště naopak pouze sporadické zakončení našich útoků brankou. Tato „mizerie“ trvala až do čtrnácté minuty druhé půle, nepomohl ani oddechový čas trenéra Slováka, který si vzal ještě v době našeho jednobrankového vedení (18:17) - tento časový úsek jsme prohráli neskutečným poměrem 11:3!!!!!!!!! a na ukazateli svítilo vedení domácích o tři branky 22:19. Domácí hráči i diváci byli „na koni“ a logicky přišel v krátké době další tajm našeho družstva, ve kterém proběhlo nějaké prostřídání, zvýšeným hlasem domluva trenéra Slováka - a to zabralo. Ihned po skončení tajmu skóroval z křídla Balun a odstartoval tím další obrat na hřišti, tentokrát pro naše barvy. Konec profesorské hry, větší koncentrace v obraně a omezení ztrát míčů přineslo ovoce v podobě postupného snižování brankového náskoku domácích, které se protáhlo až do 22 minuty druhé půle a kdy Jurkova sedmá branka znamenala opětovné vedení našeho družstva (i když pouze o jedinou branku 25:24). Druhý úsek v utkání, ve kterém se otočil vývoj zápasu, trval cca sedm minut a naše družstvo ho vyhrálo poměrem 6:2. Ve zbývajících minutách se už další „odskočení“ některého ze soupeřů nekonalo, naše družstvo buď bylo o branku ve vedení, nebo domácí maximálně vyrovnávali. Minutu a půl před koncem ještě Kolařík svým aktivním pohybem vyprovokoval domácí obranu k nedovolenému zákroku, který byl rozhodčími „oceněn“ dvouminutovým trestem a 7m hodem, který prováděl sám Kolařík a pěkně pocuchal nervy jak domácímu brankáři, tak i naši střídačce - s drzostí sobě vlastní se rozhodnul, že dvoumetrového brankáře, za stavu 28:28, přehodí. Provedl to náramně, vstřelil svou třetí branku a šli jsme do vedení na 29:28, které ovšem domácí vzápětí opět zremizovali na 29:29. Poslední slovo ale měli přece jen naši hráči - Jirák viděl volného Jurku na křídle a ten se opět nemýlil a tři vteřiny před závěrečným hvizdem rozhodčích rozhodnul o konečném výsledku a zisku obou bodů.
Ve druhém poločase velmi podobný vývoj, jako před rokem, kdy naši hráči ubránili a doslova vydřeli jednobrankové vítězství 26:25.
Letos padlo branek více a po nepovedené pasáži ve druhém poločase nakonec naši muži vybojovali zasloužené jednobrankové vítězství 30:29.
 

                      Házená VELKÁ BYSTŘICE – HC ZLÍN
                                       29:30 (11:16)

 
SESTAVA a STŘELCI BRANEK:
Šidlík, Křivák – Kuzma 2, Švehlák, Novák 2, Tiller 3, Šáš 1, Vízner, Březovský 2, Zaoral 3, Jirák 4, Jurka 8, Balun 2, Kolařík 3/1
 
VYLOUČENÍ:
Velká Bystřice   3
Zlín                       4
 
SEDMIČKY:
Velká Bystřice   4/2
Zlín                       2/1
 
Tímto vítězstvím naši muži pozvali své příznivce do zlínské sportovní haly Datart na utkání 6. kola druhé nejvyšší soutěže mužů, které se hraje tento týden v neděli.
 

               neděle 30. října 2022, 16,00 hodin
                  HC ZLÍN – Sokol VRŠOVICE A

 
PŘEDZÁPASY:
Zlínská liga mladších žáků
neděle 30. října 2022, 12,00 hodin
HC ZLÍN – HC ZUBŘÍ C
                                                                                 1. liga starších dorostenců
                                                                      neděle 30. října 2022, 14,00 hodin
                                                                                    HC ZLÍN – TJ Dukla PRAHA