KDO NEVIDĚL, NEUVĚŘÍ


TORZO ZLÍNSKÝCH HÁZENKÁŘŮ SAHALO V NÁCHODĚ PO DVOU BODECH, ALE VEZE NULU

 
 
Není to tak dlouho, kdy byli naši muži naposledy v Náchodě - přesně 2. dubna letošního roku a byla to jarní odveta soutěžního ročníku 2021/2022. I když hra Náchoda našemu celku dlouhodobě až tak úplně nesedí, byla to odveta velmi vydařená - po rozpacích v prvním poločase nakonec jednoznačné vítězství našich barev o 8 branek.
 
Téměř po půl roce, v zahajovacím kole letošního soutěžního ročníku 1. ligy, čekala naše družstvo stejná cesta do Náchoda, ale s úplně jiným kádrem. Z toho jarního vítězného, chybělo minulý týden v sobotu hned 7 jmen (Krůpa, Jakšík, Vavrys, Doležel, M. Kolařík, Jirák - ti všichni z družstva odešli, i když u Doležela s Jirákem je naděje, že se v průběhu sezóny v dresu Zlína možná objeví). Tím sedmým byl Novák, který jel k prvnímu utkání nové sezóny jen jako divák.
 
Se sestavou pro Náchod zle zamíchal poslední týden přípravy.
Nejprve si v týdnu na tréninku natáhl třísla Vizner a stopku na sobotní zahájení prvoligové soutěže vystavilo hned dvěma hráčům základní šestky poslední přípravné utkání na domácí palubovce s chorvatským Borovem, v pátek před odjezdem k prvnímu mistráku.
Proti Borovu odehrál Novák asi deset minut a po kontaktu s chorvatskou obranou pro něho utkání skončilo zraněným ramenem. No a deset vteřin!!!!! před závěrečným hvizdem vyřadilo Zaorala z účasti v zahajovacím soutěžním utkání špatné došlápnutí s následným výronem v kotníku.
K těmto dvěma hráčům se přidali s pracovními a rodinnými záležitostmi ještě někteří další hráči a pohled na sobotní náchodskou sestavu byl opravdu velmi tristní - tři gólmani a osm hráčů do hry (a to i včetně s problémy se pohybujícího Viznera).
 
Při nástupu družstev do utkání na hrací plochu, k zahájovacímu hvizdu, se naše střídačka poměrně hodně vyprázdnila - zůstali na ní jen dva náhradní brankáři a dvojice hráčů na střídání do pole (z nich jeden s omezeným pohybem kvůli tříslům).
Hned od první minuty se předzápasové obavy potvrdily - nejprve to byly první dvě střely domácích a jejich vedení 2:0, potom sice padla naše první branka (2:1 Kolařík), ale vzápětí opět domácí a jejich tři branky ze čtyř střel - na ukazateli svítila osmá minuta společně se skórem pro domácí 5:1. Našemu družstvu se nedařilo vůbec nic - obrana byla nedůsledná, útok byl neškodný - brankář měl jeden zákrok, střelci měli pět střel, které byly buď do brankáře nebo branku minuly úplně.
Po páté brance domácích se ale začaly dít věci.
Nejprve si šel ještě v téže minutě na 2 minuty odpočinout úspěšný střelec páté náchodské branky a to nastartovalo naše družstvo k dokonalému obratu dosavadního vývoje utkání. Mezi 9 a 12 minutou Dufek zamknul branku, naši střelci nasypali z pěti střel do sítě domácích pět branek (2x Tiller, Balun, Kolařík, Březovský) a bylo z toho naše vedení 6:5. Následoval tajm domácího trenéra a po něm naše další branka (7:5 Březovský).
Od této chvíle začalo na ploše drama, vedení se střídalo na obou stranách - domácí 8:7, 9:8, Zlín 10:9, 11:10, domácí 12:11, remíza 12:12 a nakonec poločasové vedení Náchoda 14:12. Rozhodit střelce soupeře se snažil i trenér Slovák výměnou brankářů, když mladého Dufka střídal zkušený Schwarzer.
 
Druhý poločas začalo naše družstvo velkým tlakem, ale bohužel i našim dalším zraněním. V první minutě druhé půle přidal Březovský sice svou další branku (13:14), ale zároveň i poslední. Při dokončení střely, při došlápnutí na palubovku si „vyrobil“ výron v kontníku a to byla pro něho v tomto utkání konečná. Na střídačce, pro 29 minut hry druhého poločasu, zůstal pouze jediný Vizner.
I přes tuto nehodu tlak našeho družstva pokračoval dalšími brankami v řadě (Kalčík, Kolařík) a otočením vedení na naši stranu 15:14. Další příležitost Kolaříka zastavil tvrdý faul domácího hráče, který rozhodčí „ocenili“ přímou červenou kartou a nařízenou sedmičku bezpečně proměnil Tiller v naše vedení 16:14. To běžela čtvrtá minuta druhého poločasu a byl to náš druhý obrat ve vývoji skóre v tomto utkání.
První branku vstřelili domácí až o minutu později, snížili na rozdíl jediné branky (15:16), ale naše družstvo pokračovalo dál ve velmi dobrém výkonu všech šesti zdravých hráčů na hrací ploše za podpory velmi dobře chytajícího, teprve 17-ti letého, Dufka, který se do branky vrátil se začátkem druhého poločasu. Hráčům s odpočinkem občas vypomohl krátkým prostřídáním jediný a ne zcela zdravý Vizner. Do poloviny druhého poločasu jsme byli ve vedení o dvě až tři branky (18:15, 19:16, 20:18), ale únava udělala své - v 15 minutě se domácí poprvé ve druhé půli dostali do vedení (21:20) a po pár minutách a několika brankami v řadě odskočili až na rozdíl tří branek (23:20, 25:22). Zdálo se, že je rozhodnuto, ale naše šestice byla proti - podařilo se vyrovnat na 26:26 a minutu a půl před koncem na 27:27.

Do konce utkání zbývalo 20 vteřin, když domácí nepřesnou střelou přišli o míč. Nám stačilo ty poslední vteřiny vydržet u míče a „zlatý bod“, se kterým vzhledem k marodce nikdo nepočítal, mohl být doma.
V tomto okamžiku nám ale vůbec nepřáli rozhodčí, kteří od první minuty utkání až do této chvíle pískali velmi dobře a za 59 minut a 40 vteřin nepodlehli domácímu hlučnému prostředí ani domácí lavičce.
V těch posledních 20-ti vteřinách a v našem útoku, který mohl být poslední, se Tiller pokusil o individuální prosazení a byl faulovaný. Rozhodčí to ale vyhodnotili jako kroky a míč nám vzali. Z protiútoku se domácí pokusili o totéž, stejná situace na našem brankovišti a do toho přišel závěrečný signál časoměřičů, který ohlásil konec utkání za stavu 27:27.
Poslední slovo měli ale nakonec rozhodčí, kteří až po skončení hrací doby nařídili proti naší brance 7m hod. Dufka vystřídal v brance zkušený Schwarzer, ale na střelce Náchoda nestačil a touto darovanou brankou domácí zvítězili 28:27. Nastalo neskutečné veselí na tribunách a na střídačce domácích a pravý opak byl na naší střídačce - smutek, vyčerpání a pocit velké křivdy.
 
Za výkon, který celé družstvo v Náchodě předvedlo, si všichni zaslouží velké absolutorium. Sáhli si až na dno svých sil, bojovali doslova do poslední vteřiny. I když jsme o body přišli, je náchodský výkon družstva příslibem do dalších utkání.  
Druhé kolo letošního ročníku hrají naši muži tento týden doma s nováčkem soutěže ze ŠŤÁHLAV.
Je jen otázka, kdo ze zraněných hráčů bude moci v sobotu 24. září nastoupit.
 

              TJ NÁCHOD – HC ZLÍN
                    28:27 (14:12)

 
SESTAVA a STŘELCI BRANEK:
Dufek, Schwarzer, Černocký – Kuzma 4, Švehlák, Tiller 9/3, Vizner, Březovský 4, Balun 1, Kolařík 8, Kalčík 1
 
VYLOUČENÍ:
Náchod         5 + ČK
Zlín                 4
 
SEDMIČKY:
Náchod         4/3
Zlín                 6/6