EXOTICKÝ SOUPEŘ VE ZLÍNSKÉ SH


HERNÍ PŘÍPRAVA MUŽŮ SE ROZBĚHLA NAPLNO

 
 
V posledních dnech odehráli zlínští házenkáři další dvě přípravná utkání a obě opět na domácí palubovce.
 
Nejprve přijeli vyzkoušet připravenost našich mužů, minulý týden v pátek 26. srpna, druholigové ŽERAVICE, vedené bývalým zlínským trenérem Lubomírem Lukačovičem.
Díky Barum rallye a drobným zdravotním indispozicím sice nebyl zlínský kolektiv úplně kompletní, ale zato se v utkání v brance představila druhá posila letošního hráčského kádru.
 
Naše družstvo bylo ve vedení hned od začátku utkání a po vyrovnaných prvních cca deseti minutách, postupně zvyšovalo brankový rozdíl až na své poločasové vedení o osm branek (19:11).
Druhý poločas byl už poněkud vyrovnanější, naše družstvo udržovalo brankový rozdíl z prvního poločasu na stejné úrovni plus/mínus jedna branka. Povedenější poslední minuty utkání měli hosté, kteří v jeho samotném závěru upravili skóre na sedmibrankový rozdíl a tím vlastně vyhráli druhý poločas o jednu branku (35:28).
Hráči si vyzkoušeli různé herní kombinace, střelecky se dařilo zejména mladému Švehlákovi (6 branek), naopak střelec Tiller se více soustředil na připravování akcí spoluhráčům (7 přímých asistencí na vstřelené brance). Zaoral bude muset v letošní sezóně určitě stíhat jak obranu, tak i útok a zatím se mu daří - do obrany k sobě dostal stejně nekompromisního Březovského a v útoku proměňuje skoro téměř vše, co mu připraví ŠášTillerem. Velkým přínosem pro celé družstvo je příchod Miroslava Jurky (přestup ze Zubří) a to nejen z pohledu vstřelených branek. Poprvé se ve Zlíně představil v brance zkušený Karel Schwarzer (hostování z Kuřimi) který s Janem Šidlíkem (opětovné hostování z Napajedel) může vytvořit silnou dvojici.
 

HC ZLÍN – SK ŽERAVICE
35:28 (19:11)

 
SESTAVA a STŘELCI BRANEK:
Schwarzer, Šidlík, Křivák – Balun 4, Březovský 5, Šáš, Tiller 2, Kolařík 4, Vizner 3, Švehlák 6, Jurka 5, Zaoral 5, Kalčík 1
 
VYLOUČENÍ:
Zlín                 3
Žeravice        3
 
SEDMIČKY:
Zlín                 1/0
Žeravice        3/2
 
Exotický soupeř čekal obě naše „dospělá družstva“ hned v pondělí 29. srpna - reprezentace PORTORIKA - jak ženy, tak i muži. Oba tyto národní výběry absolvují několika týdenní přípravu v Kopřivnici, odkud vyjíždějí k přípravným utkáním. A protože Zlín má v obou složkách družstva dospělých, byl náš klub požádán o sparing žen i mužů.
 
Toto dvojutkání začaly nejprve ženy a svým vítězstvím nad reprezentací Portorika 31:28 (18:14) nasadili mužům laťku hodně vysoko.
 
Muži Zlína nastoupili proti reprezentaci Portorika s pochopitelným respektem a výsledkem bylo vedení hostů 3:1 během první pětiminutovky. Následných několik technických chyb soupeře naši hráči ale ihned trestali brankami a během dalších pěti minut otočili skóre na svou stranu a dostali se do vedení 5:3. Ostych a respekt se z našich hráčů najednou vypařil a byli to oni, kdo určoval vývoj utkání. Svého soupeře už do vedení nepustili (pouze 2x remíza 5:5 a 6:6) a po celý zbytek prvního poločasu udržovali sice malý, ale nadějný náskok s výhledem na konečný úspěch (9:6, 12:9, 14:11, poločas 15:13).
Dvěma brankami hned v prvních minutách druhého poločasu a zvýšením svého vedení na 17:13, se naši hráči už zcela uklidnili, postupně ovládali hru a svému soupeři dovolili jen korigovat narůstající brankový rozdíl (20:14, 23:16,23:18,  27:18, 27:21, 31:21, 33:22). Poslední dvě branky utkání byly na straně hostů a díky nim utkání neskončilo dvouciferným brankovým rozdílem - po šedesáti minutách hry konečný výsledek Zlín 33 - Portoriko 24.
 
Z pohledu našeho družstva velmi vydařená příprava - jak v obraně i včetně brankářů s několika jejich akrobatickými zákroky Schwarzera a Šidlíka (ten si také připsal jednu branku přes celé hřiště), tak i v útoku, jehož úspěšnost byla téměř 60%.
 
V obraně „tvrdil“ muziku Březovský a spolu se Zaoralem byli pro soupeře velmi „nepříjemní“. A nebyli to jen tito dva středáci, v obraně bylo vidět Šáše, Tillera, Nováka, své zkušenosti „prodával“ Jurka.
 
Velmi úspěšný byl téměř šedesátiprocentní útok - až na dvě výjimky.
Tou první je proměňování 7m hodů - v utkání se Žeravicemi NULA (i když z jediného pokusu) a s Portorikem pouze 2 branky ze šesti střel!!!. Na druhé straně žádná sláva v této herné činnosti ani u Portorika, když obě nařízené sedmičky naši brankáři zlikvidovali - po jedné Schwarzer i Šidlík.
No a druhou výjimkou je Šáš, který se ve střelbě zatím hledá a spíš se v dosavadních utkáních „pasoval“ do role nahrávače - ze tří odehraných utkání má zatím jen 4 neúspěšné střely, ale 8 přímých asistencí, které skončily brankou a nejméně tentýž počet asistencí, které jeho spoluhráči neproměnili. Při jeho zkušenostech ale věříme, že v soutěžních utkáních ke své schopnosti uvolnit spoluhráče přidá ještě střelbu, že mu to "poletí" a že se střelbou to bude úplně jinak.
No a s příchodem Jurky se jako zázrakem začalo dařit i našim dalším křídlům - jakoby si všichni naši další křídelníci teprve až u Jurky všimli, co všechno se dá proměnit. Zatím nastříleli do sítě soupeřů ve třech utkáních 20 branek (bez branek Jurky) a to jsme ve Zlíně už dlouho neměli.
 
Lze si jen přát, aby byla taková herní pohoda i v nastávající prvoligové soutěži.
 

HC ZLÍN – RD PORTORIKA
33:24 (15:13)

 
SESTAVA a STŘELCI BRANEK:
Šidlík 1, Schwarzer, Křivák – Balun 2, Březovský 1, Hill, Kalčík 1, Kolařík 5, Novák 2, Šáš, Švehlák 2, Tiller 6, Vizner 1, Zaoral 5, Jurka 7
 
VYLOUČENÍ:
Zlín                 5
Portoriko      4
 
SEDMIČKY:
Zlín                 6/2
Portoriko      2/0
 
Tímto, zatím posledním přípravným utkáním, herní příprava našich mužů na prvoligové boje nekončí.
Pokračovat bude 2. kolem Českého poháru mužů, do kterého vstupují v této soutěži i prvoligové celky a které je na pořadu ještě před zahájením prvoligové soutěže 10. nebo 11. září (soupeře ještě neznáme, dostaneme ho nalosovaného až po dohrání 1. kola ČP). Zatím je jisté jen to, že budeme hrát na hřišti soupeře.
 
Těsně před prvním soutěžním utkáním, ke kterému naše družstvo zajíždí v sobotu 17. září do Náchoda, čeká naše muže další mezinárodní soupeř - chorvatský Házenkářský klub BOROVO.
Utkání je potvrzeno na pátek 16. září v 19,30 hodin ve zlínské sportovní hale Datart.
 

Bude to určitě zajímavá generálka na celostátní prvoligovou soutěž mužů 2022/2023.