ZLÍNSKÁ HÁZENÁ PŘED NOVOU SEZÓNOUZLÍNSKÉ HÁZENKÁŘKY A HÁZENKÁŘI V PŘÍPRAVĚ
NA SEZÓNU 2022/2023

 
 
Zlínský házenkářský klub - HANDBALL CLUB ZLÍN, z.s. - se pilně připravuje na novou nadcházející soutěžní sezónu 2022/2023.
Přípravy sportovní výkonnosti jednotlivých kategorií a dolaďování kádrového složení všech družstev pro novou sezónu je hodně ovlivněno velmi slušnými výsledky, zejména v mládežnických kategoriích, v nedávno skončeném soutěžním ročníku 2021/2023. Na tyto úspěchy budou chtít zlínští házenkáři a házenkářky určitě navázat i v připravované sezóně 2022/2023.
 
Pro osvěžení paměti jen připomenutí, v čem by chtěl zlínský klub pokračovat, co bude obhajovat a co by chtěl v nastávající sportovní sezóně zlepšit.
 
Jako jediný klub v české házenkářské komunitě jsme klubem DVOUSLOŽKOVÝM (chlaci i děvčata, od mladšího žactva až po dospělé) a naše družstva startovala, s výjimkou mladších dorostenců, ve všech ostatních věkových kategoriích buď v soutěžích řízených ČSH (dospělí, dorost, ŽL staršího žactva, HD mladšího žactva), nebo v soutěžích krajských (žákovské kategorie).
Celkem měl zlínský klub v soutěžním ročníku 2021/2022 zapojených do soutěží ČSH 2 družstva dospělých a 3 družstva dorostenecká, z toho 4 v nejvyšších celorepublikových soutěžích.
V krajských soutěžích dělalo čest zlínskému klubu dalších 7 žákovských družstev.
Zajistit soutěžní servis okolo 12-ti družstev, to už je velmi slušná porce starostí pro pětičlenné vedení klubu.

„Vlajkovou lodí“ klubu je družstvo žen, které startovalo v mezinárodní MOL lize žen. Ženy v rámci soutěžních utkání jezdily po celém Česku, k několika soupeřům zavítaly i na Slovensko a k jednomu soupeři do Polska.
Je pravdou, že jim uplynulá sezóna moc nevyšla, když svou extraligovou příslušnost pro další sezónu musely obhájit až v baráži proti Kunovicím, vítězi prvoligové soutěže žen. Z duelu vyšly vítězně a hlavně utkání na půdě soupeře ukázalo, jaký je rozdíl mezi 1. ligou a mezinárodní MOL ligou.
 
Naopak mužům loňská prvoligová sezóna vyšla velmi slušně. I když se v kádru objevilo víc starších dorostenců, než bývalo ve Zlíně v posledních letech zvykem, nemělo to na výkonnost družstva negativní vliv. Družstvo se od začátku sezóny pohybovalo na předních příčkách tabulky celostátní 1. ligy a výsledkem bylo umístění na pomyslné „bedně“, na třetím místě tabulky.

Vynikajícího úspěchu dosáhly zlínské starší dorostenky, které jsou pravidelným účastníkem nejvyšší celorepublikové soutěže této kategorie - 1. ligy. V posledním skončeném ročníku nepoznaly hořkost porážky, bez ztráty jediného bodu suverénně tuto soutěž vyhrály a staly se MISTRYNĚMI ČR!!!!!!!
Také mladší dorostenky jsou pravidelným účastníkem nejvyšší celorepublikové soutěže své kategorie - 1. ligy. V polovině jarních odvet 2022 mělo naše družstvo naději i na medailové umístění, ale nakonec skončilo sice bez medaile, ale v horní polovině tabulky.
 
Starší dorostenci startovali v posledních několika ročnících ve druholigové soutěži, ale v prvním pocovidovém ročníku klub využil možnosti přihlásit družstvo do nejvyšší celorepublikové soutěže - celostátní 1. ligy a vyplatilo se. Během podzimní části loňské soutěže naši dorostenci sice platili nováčkovskou daň, ale jarní odvety už byly o něčem jiném. Družstvo si vybojovalo účast v mistrovské nadstavbové části soutěže, do které postupovala čtveřice nejlepších celků z Moravy a nejlepší čtveřice družstev z Čech.
V konečném účtování skončilo naše družstvo - nováček soutěže - jako 7. nejlepší celek ČR.
 
Poprvé v novodobé historii klubu bylo původně přihlášené družstvo mladších dorostenců odhlášeno ještě před zahájením soutěžního ročníku 2021/2022 ze soutěže řízené ČSH. Tato kategorie jako jediná ze všech zlínských družstev doplatila na pocovidovou situaci, kádr zůstal velmi úzký a proto byli všichni mladší dorostenci přeřazeni pro tuto sezónu o kategorii výš, do staršího dorostu.
V nové sezóně 2022/2023 se už ale v soutěži ČSH zlínští mladší dorostenci objeví, jsou přihlášeni do jedné z druholigových skupin s tím, že budou usilovat o postup do nejvyšší soutěže své kategorie..
 
Výsledky většiny mládežnických družstev Handball Clubu Zlín byly velmi slušné, u některých velmi dobré a u některých vynikající. Celkově lze poslední skončenou sportovní sezónu hodnotit velmi kladně, protože ročník 2021/2022 patří podle konečných tabulkových umístění jednotlivých družstev k těm historicky úspěšnějším.
O to větší budou od vedení klubu nároky a cíle na jednotlivá družstva v nové sezóně 2022/2023, která se právě připravuje - získat úspěch je jednodušší, než jej obhájit.
 
ŽENY  
- mezinárodní MOL liga (Česko, Slovensko, Polsko)
- barážové obhájení extraligové příslušnosti i pro novou sezónu
 
MUŽI 
- celostátní 1. liga mužů
- 3. místo ve druhé nejvyšší soutěži v ČR
 
STARŠÍ DOROSTENKY - Mistr ČR 2021/2022 
- celostátní 1. liga staršího dorostu
- ani jedno prohrané soutěžní utkání
 
MLADŠÍ DOROSTENKY  
- celostátní 1. liga mladšího dorostu
- 5. místo v ČR
 
STARŠÍ DOROSTENCI     
- celostátní 1. liga staršího dorostu
- 7. místo v ČR
 
Velkou radost mělo vedení klubu ze všech žákovských kategorií už proto, že po covidové nucené pauze se zpět na hrací plochu vrátila většina žáků a žákyň a klub tak mohl pro letošní sezónu přihlásit do krajských soutěží družstva všech kategorií a navíc i po dvou družstvech.
 
Dvě družstva zlínských starších žaček startovala ve společné soutěži, kterou řídí Olomoucký krajský svaz házené. Áčko díky svému umístění v podzimní části krajské soutěže získalo právo účasti v celostátní Žákovské lize a Béčko si účast v této celostátní soutěži vybojovalo v doplňkovém kvalifikačním turnaji.
 
Starší žáci absolvovali loňskou soutěž také se dvěma družstvy.
Áčko startovalo ve společné soutěži řízené Moravskoslezským krajským svazem házené a Béčko hrálo krajskou soutěž řízenou Zlínským krajským svazem házené. Chlapecké Áčko také získalo díky svému umístění v podzimní části krajské soutěži právo startu v celostátní Žákovské lize.
 
Zlínský krajský svaz házené řídil v uplynulé sezóně také společnou krajskou soutěž mladšího žactva pro chlapce, děvčata i pro smíšená družstva. Zlínský klub měl v této kategorii v soutěži zastoupení třemi družstvy - jedním chlapeckým a dvěma dívčími.
 
STARŠÍ ŽAČKY A 
- společná krajská soutěž Olomouckého a Zlínského kraje, 2. místo (nejlepší z družstev zlínského kraje)
- celostátní Žákovská liga, 16. místo v ČR
 
STARŠÍ ŽAČKY B   
- společná krajská soutěž Olomouckého a Zlínského kraje, 5. místo
- celostátní Žákovská liga, 21. místo v ČR
 
STARŠÍ ŽÁCI A 
- společná krajská soutěž Moravskoslezského a Zlínského kraje, 5. místo
- celostátní Žákovská liga, 12. místo v ČR
- složené družstvo st. žáků A + B startovalo v mezinárodní Česko-slovenské lize starších žáků
 
STARŠÍ ŽÁCI B   
- krajská soutěž Zlínského kraje, 5. místo
- složené družstvo st. žáků A + B startovalo v mezinárodní Česko-slovenské lize starších žáků
 
MLADŠÍ ŽAČKY A   
- Zlínská liga mladšího žactva, společná soutěž pro děvčata a chlapce, 4. místo
- účast v regionálním kole Házenkářského desetiboje
 
MLADŠÍ ŽAČKY B 
- Zlínská liga mladšího žactva, společná soutěž pro děvčata a chlapce, 10. místo
- účast v regionálním kole Házenkářského desetiboje
 
MLADŠÍ ŽÁCI 
- Zlínská liga mladšího žactva, společná soutěž pro děvčata a chlapce, 2. místo
- účast v mezinárodní Česko-slovenské lize mladších žáků
- účast v regionálním kole Házenkářského desetiboje
 
Už jen výčet všech těchto soutěží a aktivit, které družstva Handball Clubu Zlín v ukončené sezóně absolvovala (a vlastně je to tak každoročně a dlouhodobě) ukazuje, co všechno musí vedení klubu pro zdárný průběh každé sezóny zorganizovat a zajistit.
„Provoz“ tolika družstev a v tolika soutěžích, s rádiusem působnosti nejen „okolo komína“ ve Zlínském kraji, ale doslova od Aše až po Michalovce, si vyžaduje také zajištění družstev z pohledu trenérského a funkcionářského a navíc jejich velkého časového vytížení.

 

Proto patří PODĚKOVÁNÍ všem funkcionářům, od trenérů přes vedoucí družstev, u žákovských kategorií i rodičům, kteří se pohybují okolo družstev v různých funkcích, u těch nejmladších i jako řidiči - za neskutečné množství svého osobního času, které věnují zlínské házené.
Bez vás by to nešlo.

 
 V nové sezóně 2022/2023 přihlašuje HANDBALL CLUB ZLÍN do soutěží řízených ČSH 2 družstva dospělých a 4 dorostenecká družstva, do krajských žákovských soutěží potom 6 dívčích a chlapeckých družstev.
Tímto počtem družstev v soutěžích bude opět dosaženo kompletní “pyramidy“ - od mladších žaček a žáků, přes dorostenky a dorostence, až po ženy a muže.

Takovou skladbou družstev v soutěžích obou pohlaví se nemůže pochlubit žádný jiný klub v naší republice!!!

 Co nového chystá vedení klubu ve složení obou dospělých družstev a jaké budou kádrové změny pro novou sezónu, vás seznámíme při představování extraligového družstva žen a prvoligového družstva mužů až začátkem září.
V současné době probíhají jednání v rámci přestupního termínu, který končí v polovině září, ale již nyní máme pro vás připravenu jednu přestupovou lahůdku.
Kdo to bude a kterého družstva se to bude týkat - o tom až příště.
 
V nejbližších dnech zveřejníme kalendář přípravných utkání žen i mužů a bude z čeho vybírat. Ve Zlíně se představí např. slovenské Topolčany, chorvatské Borovo nebo i národní tým Portorika žen i mužů.