MUŽI ÚSPĚŠNĚ BRÁNÍ DOMÁCÍ PALUBOVKU

ZLÍNŠTÍ HÁZENKÁŘI OVLÁDLI REGIONÁLNÍ DERBY

 
 
První regionální derby utkání v jarních odvetách - BYSTŘICI pod HOSTÝNEM - mají házenkáři Zlína úspěšně za sebou. V domácím prostředí neprohráli v letošním soutěžním ročníku ani jeden duel, když z devíti utkání vyšli 8x vítězně a pouze 1x se o body se soupeřem rozdělili (remíza se Strakonicemi).
Druhé jarní a poslední letošní regionální derby čeká naše hráče poslední dubnový den se Vsetínem, ale s největší pravděpodobností bude tentokrát domácím „zlínským“ prostředím palubovka luhačovické sportovní haly Radostova, protože ve zlínské sportovní hale bude v tu dobu probíhat dvoudenní komerční akce.
 
Utkání s Bystřicí p/H jsou specifická v tom, ..... že se potkávají dva geograficky blízcí soupeři, ….. že se nikdy nedá, bez ohledu na aktuální postavení obou soupeřů v prvoligové tabulce (bodový rozdíl mezi oběma celky byl před utkáním ve prospěch našeho celku 9 bodů a 5 míst v tabulce), dopředu odhadnout vývoj a průběh soutěžního utkání, ….. že dva zlínští klíčoví hráči základní sestavy pochází právě z bystřického dresu (Doležel, Tiller). Z těchto důvodů panuje při vzájemných utkáních obou soupeřů určitá rivalita.
A v neděli tomu nebylo jinak.
 
První minuty patřily bystřickým házenkářům, kteří vedli 1:0 a 2:1 a byli živější, pohyblivější, hráli bez zábran. Naopak naši hráči začali opatrněji, s respektem a možná trochu i s nervozitou. Projevilo se to především v obraně, kdy musel některé nedůslednosti hasit až brankář Krůpa. Tento stav vydržel do začátku osmé minuty, kdy se naše družstvo dostalo poprvé do vedení 3:2 a nastal dokonalý obrat. Jednak Krůpa doslova zamknul branku a dalších sedm minut nepustil za svá záda ani jednu střelu soupeře (zlikvidoval i dvě sedmičky), naše obrana, ve které hrál prim Zaoral, patřičně zpozorněla, přitvrdila a výsledkem byla šňůra dalších branek v řadě až do skóre 8:2. A jak ukázal další vývoj zápasu, byl to právě tento obrat, který rozhodnul o tom, kdo si z nedělního duelu odnese oba body.
Bystřickým se sice dařilo průběžně upravovat své brankové manko a náš náskok na hratelný tříbrankový rozdíl (9:6, 12:9, 14:11), ale naše družstvo už žádnou podstatnou změnu do konce první půle nedovolilo a prvních třicet minut utkání jsme vyhráli 17:12.
Nástup do druhého poločasu měli lepší naši hráči, dvěmi prvními brankami odskočili na sedmibrankový rozdíl (19:12) a po celý poločas nedovolili svému soupeři nižší, než tuto pětibrankovou korekci (20:15). Většinou se brankový rozdíl pohyboval mezi sedmi až deseti brankami (28:18).
Co pustila obrana, to vychytal Krůpa, který si ve druhém poločase svou úspěšnost ještě vylepšil (do svého vystřídání ve druhé části druhého poločasu nestačil jen na šest střel soupeře!!!!!!!). Mladý Jakšík byl v brance zdatnou náhradou, když zlikvidoval soupeři přesnou polovinu jeho střel včetně jedné sedmičky.
 
Dá se říci, že derby zlínským házenkářů vyšlo.
Muziku v obraně tvrdili především a tradičně Doležel se Zaoralem (nikdo jiný nemá v každém utkání tolik zablokovaných střel, jako on)
Po nule v minulém utkání v Litovli, se opět rozstřílel Tiller (9 branek), "letělo" to i Doleželovi (7 branek), velké problémy dělal soupeři svou pohyblivostí „štírek“ Novák, který svým pohybem v obraně připravil soupeře o několik míčů, na pivotu se s obranou soupeře doslova rval Jirák, velkým kladem do utkání byl pro naše družstvo velmi nízký počet ztracených míčů špatnými přihrávkami (jen 4 !!!!!) nebo technickými chybami (jen 1x kroky !!!!!) - celkem pouze pět ztrát míčů !!!!!
 
Co ale „vytáčí“ trenéra Mičolu je to, že má naše obrana v každém utkání určité segmenty, kdy se příliš spoléhá na Krůpovo čarování v brance a že neproměňujeme hodně ani těch nejjasnějších brankových příležitostí. A utkání s Bystřicí nebylo výjimkou, i když produktivita útoků byla tentokrát slušná. Ale neproměněné sedmičky (tentokrát tři ze tří !!!!), trháky a proskoky mohou v jiném utkání, ve kterém se se soupeřem „přetahujeme“ o každou branku a o vedení, velmi chybět.
 
Naše družstvo v neděli uhájilo domácí neporazitelnost a brankový rozdíl by mohl svádět k názoru, že šlo všechno hladce, ale opak je pravdou. Bystřice p/H má kádr velmi dobře doplněný zuberskými „mládežníky“, kteří hru bystřického družstva svým pohybem hodně oživují (Bajer a především Randýsek, který hodně zlobil), naše trháky, proskoky a hlavně sedmičky likvidoval další hráč z líhně Zubří Čepica.
 

Handball PSG ZLÍN – HK BYSTŘICE pod HOSTÝNEM
                               30:21 (17:12)

 
 
SESTAVA a STŘELCI BRANEK:
Krůpa, Jakšík – Kuzma, Kalčík, Novák 5, Vavrys 4, Švehlák 1, D. Kolařík, Doležel 7, M. Kolařík, Tiller 9, Zaoral 2, Vizner, Jirák 2
 
VYLOUČENÍ:
Zlín                        2
Bystřice p/H       4
 
SEDMIČKY:
Zlín                        3/0
Bystřice p/H       4/1
 
 
Tento víkend, v sobotu 2. dubna, zajíždí zlínští házenkáři do NÁCHODA, kde odehrají 18. kolo své prvoligové soutěže.
Vzhledem k postavení obou družstev v tabulce, jsou v sobotu favoritem naši hráči, ale míč je kulatý a již zmiňované neproměňování brankových příležitostí by se mohlo vymstít. Náchod v minulém kole hrál ve Vsetíně a hlavně ve druhém poločase zle svého soupeře potrápil, když začal postupně snižovat poměrně jasný náskok Vsetína po prvním poločase.
Vsetín nakonec vyhrál o tři branky 29:26, ale Náchod naznačil, že se nevzdává a hraje až do konce šedesáté minuty utkání.
 
Alespoň na dálku držte našemu celku všechny palce, aby byl návrat z Náchoda veselý.