IHF oznamuje změny pravidel

Mezinárodní házenkářská federace(IHF) oznámila čtyři změny pravidel házené, které budou platné od 1. července 2022.

V rychlém shrnutí si projdeme čtyři změny, kterými bychom se měli od nové sezóny řídit.

1) Změna počtu přihrávek v pasivní hře na čtyři. Nyní je povoleno přihrávek šest, ale díky snaze o zrychlení hry a zamezení zdlouhavého taktizování přichází tato změna. Mnohdy jsme byli svědky situací, kdy pasivní hra trvala až kolem minuty. Třeba jako v přiloženém videu.

2) Druhá velká změna bude nové vymezení prostoru pro rozehrání. Dříve musel mít hráč nohu na středové čáře. Nyní dle nařízení by měl být v hale středový kruh o průměru 4m a je povoleno, aby se hráč pohyboval alespoň jednou nohou v prostoru. Hráči soupeře vracející se do obrany musí být mimo zmiňovanou oblast a nesmí se hráče ani míče ve vymezeném prostoru dotknout. Od této změny si opět IHF slibuje zrychlení hry. Ještě musíme podotknout, že o zavedení pravidla do soutěží bude rozhodovat konkrétní národní svaz. Zda-li ho bude akceptovat pro svou soutěž či se s ním hráči a hráčky potkají jen u mezinárodních a pohárových zápasů. 

3) Třetí změna pravidla má chránit brankáře. Doposud byl trestán pouze zásah při 7m hodu přímo do hlavy. Nyní bude potrestán zásah do oblasti hlavy 2. min trestem z náskoku, střelby z křídla či pivota. Pravidlo nebude platit ve chvíli kdy mezi střelcem a brankářem je obránce. Dále musí míč letět na hlavu přímo a brankař nesmí pohnout hlavou směrem k míči.

4) Čtvrtá změna se týká samotného míče, kde se bude rozlišovat míč pro lepení a bez lepení. Ten bez lepení by měl být menší.

K novým pravidlům bude dodán postupně video manuál, kde budou dovysvětleny konkrétní případy.