Muži postupují do 4. kola – osmifinále Českého poháru

V IVANČICÍCH TO BYL VELKÝ BOJ

 
 Ve 3. kole Českého poháru se už představily extraligové celky a los určil složení dvojic, ze kterých vítězové postupují mezi nejlepších šestnáct družstev letošního ročníku ČP.
 
Našim mužům los určil druholigového soupeře HK IVANČICE, družstvo, které se pohybuje ve středu tabulky letošního ročníku Jihomoravské druholigové soutěže.¨
K utkání, které se hrálo ve středu 16. října večer na půdě soupeře, naši muži odjeli v neúplné sestavě bez Weintritta a Brhela (pracovní důvody), Krůpy, Březovského a Maříka (všichni startují v této soutěži za svůj mateřský klub, proto nesmí hrát ČP v dresu Zlína).
 
I když v oslabené sestavě, přesto s povinností vyhrát a postoupit do dalšího kola – s tím naši hráči do Ivančic odjížděli.   
A vývoj prvního poločasu také podle toho vypadal – po naší úvodní brance domácí sice vyrovnali na 1:1, ale postupně naše družstvo získávalo převahu a vyjadřovalo to také brankami. Do jedenácté minuty první půle jsme měli téměř 100% střelbu, když z dvanácti střel pouze dvě dokázal domácí gólman zlikvidovat. Naše vedení postupně narůstalo (3:1, 7:3, 10:4) a zdálo se, že jsou naši hráči v pohodě a že utkání dovedou s přehledem do úspěšného konce.
Opak však byl pravdou. Deset minut před koncem poločasu domácí dokázali snížit naše vedení na 10:7 a 11:10 a v poslední pětiminutovce nastala přetahovaná o každou branku. Střelba přestala našim hráčům vycházet a poměr brankových střel s úspěšnými zákroky domácího brankáře se proti začátku utkání zcela obrátil. Naši hráči si přestali věřit, přestali hrát svou hru a kombinace, které na každém tréninku s trenérem Mičolou pilují. Narůstaly technické chyby a ztráty míčů nepřesnými přihrávkami, které domácí družstvo trestalo.
Naše obrana si nevěděla rady s hrou soupeře na pivota, byla statická, málo agresivní (možná z obav ze zranění před nedělním prvoligovým utkáním s Náchodem) a už tradičně příliš spoléhala na bloky. Naopak domácí své souboje „dohrávali“ i po odpískání a o nějakou tu ránu z jejich strany nebyla nouze.
Takže pochvala za prvních deset minut utkání a potom už trápení jak v útoku, tak i v obraně.
V prvních třiceti minutách se dařilo střelecky jen Radkovi Doležalovi (5 branek), ostatní přidali po jedné nebo maximálně dvou brankách. A právě Radek Doležel zajistil poslední střelou v posledních vteřinách prvního poločasu naše poločasové vedení 14:13.
Chválit obrannou činnost našeho družstva moc nejde až na jednu výjimku – Honza Gajdošík v brance několikrát úspěšně hasil to, co před něj naše obrana pustila nebo střely přes obranu propustila. Z 23 střel, které mířily mezi tři tyče, měl 10 úspěšných zákroků za 30 minut hry!!!!!!
 
Po bouřce v šatně, začal druhý poločas sice brankou domácích, kterou srovnali na 14:14, ale následovaly naše tři branky v řadě za sebou, vedli jsme 17:14 a v polovině druhého poločasu 20:16. Navíc se opět dařilo Honzovi Gajdošíkovi v brance. Ani to však nestačilo na uklidnění. Třemi brankami v řadě domácí opět průběh zápasu zdramatizovali a ve druhé části druhé půle se vedení našeho celku pohybovalo mezi jednou až dvěma brankami. Opět stejné chyby v obraně a velké potíže s hrou domácích na pivota, málo agrese v přistupování ke střelcům, velké množství ztrát míčů nepřesnými přihrávkami (v celkovém součtu jsme jich měli téměř jednou tolik, jako soupeř) a ani náš brankář neměl v těchto chvílích mnoho úspěšných zákroků, tak jako v dosavadním průběhu utkání. Jakoby poněkud snížil koncentraci po svých vynikajících prvních 45 minutách hry.
V době, kdy se ve druhém poločase nemohl ke střelbě ze spojky dostat Radek Doležel, byl naštěstí 3x úspěšný Ondra Vavrys a 2x Honza Šáš.
Tato „mizérie“ vyvrcholila v poslední minutě celého utkání, kdy třetí brankou v řadě za sebou šli domácí dokonce do vedení 24:23. Poprvé za celý zápasí!!!!! Naštěstí byl v následném protiútoku v jasné brankové příležitosti faulovaný Honza Zaoral a několik vteřin před závěrečným hvizdem rozhodčích nařízenou sedmičku Ondra Vavrys bezpečně proměnil a vyrovnal na konečných 24:24 po základní hrací době. 
Za průběh tohoto zápasu trenérovi Jiřímu Mičolovi přibylo hodně vrásek a šedin.
 
Protože pohárová utkání se hrají do rozhodnutí, musely následovat 7m hody – po pěti na každé straně.
Lišáckým, ale i riskantním tahem našeho trenéra byla nominace na sedmičkový duel našeho druhého brankáře Radima Vaškoviče. A podařilo se.
 
Začínaly Ivančice a náš brankář si nešáhnul – 25:24 pro domácí.
Naše první sedmička – O. Vavrys – vyrovnáno 25:25!!!!!
Druhý pokus domácích a tady začala velká chvíle R. Vaškoviče25:25 se nemění
Druhý náš střelec – R. Doležel – vedeme 25:26!!!!!
Třetí sedma Ivančic – opět vynikající R. Vaškovič – stav se nemění, vedeme 25:26
Třetí pokus našeho družstva – J. Šáš – zvyšuje naše vedení na 25:27!!!!!
Čtvrtý pokus domácích – R. Vaškovič do třetice nepřekonaný – rozhodnuto, vítězíme 27:25!!!!!
 
Další sedmičky se už nestřílely.
 
Po velkém boji s houževnatým a tvrdým soupeřem, ale hlavně sami se sebou vítězíme o dvě branky, postupujeme mezi šestnácku nejlepších do 4. kola ČP, kde se dvojice losují a můžeme se těšit na extraligového soupeře.
Pokud to bude soupeř z extraligy, bude se utkání hrát ve Zlíně – termín 4. kola je ve středu 6.11.2019.
 
Doslova vydřený postup se soupeřem z nižší soutěže, který hrál na domácí palubovce před slušnou návštěvou bez zábran, v obraně hodně agresivně a v útoku nachytal naši obranu „na hruškách“. Můžeme říct, že náš postup vychytali oba naši mladí brankáři Honza GajdošíkRadimem Vaškovičem.
 
Ke cti našim hráčům slouží fakt, že se nepoložili, i když několikrát v utkání ztratili nadějné vedení, že bojovali až do poslední minuty a to i včetně sedmičkového rozstřelu.
 
Věřme, že si naši hráči vezmou z tohoto pohárového souboje ponaučení do nedělního domácího ligového utkání s NÁCHODEM a nepřipustí další nárust trenérových šedin.
 
 

                                                         HK IVANČICE – HC ZLÍN
                                                           25:27 (13:14, 24:24)

 
 
 
SESTAVA a STŘELCI:
Gajdošík, Vaškovi – Kuzma 1, Vavrys 6/3, Šáš 4/1, Gabriž, Balun 1, Novák 2, Doležel 8/1, Kolařík 3, Kogler,  Zaoral 2
 
VYLOUČENÍ:
Ivančice 3
Zlín 6
 
SEDMIČKY:
Ivančice 3/2 (+ rozstřel 4/1)
Zlín 2/2 (+ rozstřel 3/3)