Úspěšně pokřtěné nové dresy

TŘETÍ UTKÁNÍ NA DOMÁCÍ PALUBOVCE = TŘETÍ VÍTĚZSTVÍ

 
 Ve 3. kole prvoligové soutěže mužů přijel do Zlína loňský prvoligový mistr – celek Legaty HUSTOPEČE.
 
Bylo to třetí utkání v řadě před domácími fanoušky a hráči chtěli tuto sérii dotáhnout do vítězného konce a splnit tak své předsevzetí, že díky okolnostem s výměnou pořadatelství s Velkou Bystřicí získají doma ze tří utkání plný počet šesti bodů a vytvoří si tak dobrý odrazový můstek do dalších kol.
 
Snaha a předsevzetí je jedna věc, ale realita a skutečnost jsou většinou úplně někde jinde.
Jako přes kopírák se opakoval vývoj prvního poločasu nedělního utkání s prvními poločasy předešlých dvou duelů (Dvůr Králové a Velká Bystřice). Nejprve oťukávání obou soupeřů, přetahování se o každou branku, aby nakonec hosté tahali za delší konec, byli ve vedení po většinu první půle a naše družstvo naopak lépe zvládlo závěrečné minuty prvních poločasů.
 
V neděli s Hustopečemi úplně stejná režie - prvních deset minut prvního poločasu vyrovnaných, kdy se v jednobrankovém vedení střídali oba soupeři. Mezi 10 do 25 minutou opět převzali iniciativu hosté a po dvoubrankovém vedení (6:8) to bylo najednou o čtyři (7:11) a deset minut před koncem poločasu dokonce o 5 branek (10:15). Stejně jako v předchozích dvou utkáních jakoby si naši hráči řekli, že aktivita hostů už byla dostatečná a že doma jsou oni a začali náskok soupeře snižovat. Těch posledních deset minut první půle jsme vyhráli 8:3 a ukončili poločas remízou 18:18.
A opět paralela s předchozími domácími zápasy – zlepšenou hrou v posledních minutách prvního poločasu souboje se Dvorem Králové jsme snižovali náskok hostů až na poločasových 12:13 pro hosty, ve druhém měření sil s Velkou Bystřicí opět naše lepší poslední 3 minuty prvního poločasu a srovnání nepříznivého stavu na 13:13.
 
Lze říci, že ani v jednom ze tří utkání nám nevyšel první poločas a vše jsme museli zachraňovat až ve druhých poločasech. Zatím co v utkání se Dvorem Králové jsme se trápili i ve druhé půli a šťastnou brankou v poslední vteřině jsme se štěstím zvítězili, proti Velké Bystřici už to bylo lepší, ale i tak jsme prohrávali až o tři branky, aby rozhodlo posledních pět minut utkání, které jsme vyhráli 5:1 a tím celý zápas o tři branky.
To, co se však odehrálo v neděli v utkání s Hustopečemi během prvních dvanácti minut druhého poločasu, muselo fanoušky zvednout ze sedadel. Co se dělo v poločase v naší šatně, co trenér Jiří Mičola hráčům slíbil, nebo čím naopak vyhrožoval (možná výběh na Maják po skončení zápasu – hrálo se odpoledne, utkání končilo za světla, tak proč ne) se nikdy nedozvíme.
Skutečností je to, že na hrací plochu přišlo ze šatny úplně jiné družstvo v modrých dresech s logem HC Zlín. Od první minuty to byla smršť – co střela, to branka, obrana nedovolila soupeři téměř vůbec nic a když už nějaká střela prošla nebo se podařilo soupeři proskočit, byl v brance Štěpán Krůpa, který branku doslova zamknul a za svá záda nepustil ani jeden míč. Tento vzorový nástup našeho celku do druhého poločasu trval neskutečných 12 a půl minuty, kdy jsme vstřelili deset branek, kdy měl Krůpa v brance 8 bezchybných zákroků a kdy soupeř vyšel střelecky zcela naprázdno. Během necelých 13 minut skok ze stavu 18:18 na 28:18!!!!!!!
Po první brance hostů až ve 13 minutě druhé půle, tato „divočina“ našeho celku poněkud ustala. Ve zbývajícím čase se brankový rozdíl pohyboval mezi 8 až 12 brankami (28:20, 33:21, 34:22, 38:27, 39:30, 41:30, 41:31), naše družstvo si utkání užívalo, příležitost dostala celá lavička i včetně mladšího dorostence Tadeáše Mokrejše, který se navíc zapsal do statistiky z utkání jednak jako střelec své první „dospělé“ branky (proměnil sedmičku), ale také vyfasoval první „dospělé“ dvě minuty za faul.
 
V tomto utkání nám nebývale vycházela střelba.
V první půli to byl především Honza ŠášRadkem Doleželem (oba po 5 brankách, na které potřebovali celkem jen 11 střel), po dvou přidali Michal GabrižOndrou Vavrysem.
 
Ve druhém poločase bylo procento úspěšnosti ještě vyšší.
Michal Gabriž dokázal hlavně sám sobě, že když se rozběhne směrem k brance, je k nezastavení a navíc mu střelba vycházela dokonale – ve druhé polovině utkání přidal dalších 6 branek a navíc měl 100% střelbu, Radek Doležel přidal další dvě branky (dva pokusy) a po dvou minutovém trestu až zůstal na lavičce, Ondra Vavrys byl ve druhé půli úspěšný ještě 3x (ze tří pokusů), rozstřílel se Oliver Balun – 4 branky/4 střely (+ 1 branka v první půli).
 
Naprosto rozdílná byla úspěšnost obrany v obou poločasech.
V prvním poločase moc nepomohla brankářům, kteří se také ale neměli v tomto časovém úseku čím pochlubit ( oba měli celkem 4 úspěšné zákroky za poločas a to není nic moc).
Druhá půle již byla o něčem jiném – jak z pohledu obrany, tak i počtem úspěšných zákroků brankářů. O zamknuté brance Štěpánem Krůpou v úvodu druhého poločasu již byla řeč výše a jeho počet zákroků narůstal po celých třicet minut druhé půle (celkem 15 ve druhém poločase) s celkovou úspěšností za celé utkání 44%. A to je velmi slušné číslo.
 
Utkání lze zhodnotit jako vydařené (zvláště za druhý poločas), ale také jako další varující – takový obrat ve druhém poločase se nemusí vždy podařit a navíc tři nepodařené první poločasy také o něčem vypovídají.
Naopak pochvalu zaslouží družstvo za to, jak si poradilo s nepříznivým vývojem všech tří utkání v prvních poločasech, že nepodlehlo panice a vše napravilo ve druhých částech hry. Ale že to vyjde vždy, na to nelze spoléhat.
 
Naše družstvo se v současné době pohybuje v horních patrech tabulky, kde už dvě sezóny nebylo. V horních patrech různých tabulek se pohybují i naši hráči a je dobře, že o sobě dávají vědět – ať je to tabulka střelců sedmiček a třetí místo O. Vavryse, v tabulce střelců máme mezi první patnáctkou hned tři zástupce (R. Doležel, O. Vavrys, M. Gabriž) a jedné tabulce dokonce vládneme.
Tou tabulkou je tabulka trestů a v ní první místo Honzy Zaorala.
Této „pocty“ se mu dostalo díky červené kartě za tři vyloučení v posledním utkání – z Honzy, vyhlášeného „slušňáka“, se pomalu stává „zlý muž“ Zlína a to zrovna u Honzy vůbec nesedí. Jednu „dvojku“ dostal oprávněně, jednu dostal místo Ondry Vavryse a jednu společnou za vzájemné požduchování se na brankovišti se soupeřem. Honza je srdcař a bojovník, který navíc i střílí branky. Tři „dvojky“ v jednom utkání jsou u něho zcela mimořádná událost – no ale všechno je jednou poprvé.
 
 

                                   HC ZLÍN – Házená Legata HUSTOPEČE
                                                        41:31 (18:18)

 
 
 
SESTAVA a STŘELCI:
Krůpa, Gajdošík – Kuzma 2, Vavrys 5/1, Novák, Šáš 5, Balun 5, Korger 2, Doležel 7, Kolařík 1, Brhel 1, Mokrejš 1/1, Zaoral 1, Gabriž 8, Mařík 1, Weintritt 2
 
VYLOUČENÍ:
Zlín 7 + ČK
Hustopeče 7
 
SEDMIČKY:
Zlín 3/2
Hustopeče 3/3
 
Fotogalerie z utkání ZDE (foto JP)
 
 
Ke 4. kolu soutěže zajíždí naše družstvo v rámci krajského derby tento víkend v neděli do Bystřice pod Hostýnem.
Držte našim mužům palce !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

                                              HK BYSTŘICE p/H - HC ZLÍN
                                                    neděle 13. října 2019
                                                           11,00 hodin