Zahájila 1. liga mužů

MUŽI PORAZILI DVŮR KRÁLOVÉ, ALE NEPŘESVĚDČILI

 
V zahajovacím utkání nového soutěžního ročníku 1. ligy mužů v házené, hostili zlínští házenkáři celek DVORA KRÁLOVÉ, soupeře, se kterým v minulé sezóně soupeřili o udržení prvoligové příslušnosti. Podařilo se to nakonec oběma celkům a tak se mohl v nové sezóně opakovat v prvním kole souboj stejných soupeřů i se stejným datem jako v uplynulé sezóně – opět 22. září, jen v opačném pořadatelství.
 
Z dosavadních šesti vzájemných duelů obou soupeřů během tří sezón, ve kterých startovalo naše družstvo ve druhé nejvyšší soutěži, získal oba body vždy domácí celek.
Proti loňskému ročníku naše družstvo vyměnilo hodně jmen a má kádr určitě kvalitnější a zkušenější. Vzhledem ke statistice, ale hlavně k posílení družstva, se očekávalo domácí vítězství, které podpořil svým příjezdem s minimálním počtem hráčů i samotný soupeř. Pro poruchu jednoho auta na cestě do Zlína, dorazilo do zlínské sportovní haly pouze osm hráčů a jeden brankář.
 
Kdo očekával odevzdaný a neaktivní výkon hráčů Dvora Králové, musel být překvapený hned od první minuty utkání. Skóre zápasu sice otevřelo naše družstvo a vedlo 1:0, ale soupeř obratem vyrovnal a pomalu přebíral v utkání iniciativu – během prvních 5 minut již vedl 4:1, za dalších necelých 10 minut to bylo už o pět branek (8:3). Ještě pět minut před koncem poločasu vedli hosté 12:8 a naše družstvo se stále nemohlo dostat z nervozity, herní krize, ale hlavně z respektu, nebo možná i strachu z Martina Babčaníka, brankáře hostů. Jeho obrovitá postava je pro naše hráče dlouhodobě černým snem. Počet našich zahozených šancí a neproměněných jasných brankových příležitostí během necelého prvního poločasu by normálně stačil na celé utkání. Neproměnili jsme dvě sedmičky (Vavrys, Doležel), „neletělo to“ Šášovi.
Naše družstvo v těchto minutách nedokázalo svému soupeři vnutit svůj styl hry, nedařilo se obraně, za kterou neměl svůj den ani brankář Vaškovič a kterého střídal 10 minut před koncem poločasu Gajdošík. Technickými chybami a nepřesnými přihrávkami jsme ztratili poměrně dost míčů.
V posledních pěti minutách prvního poločasu si hosté vybrali chvilku odpočinku a našim hráčům se podařilo upravit poločasové skóre na jednobrankové vedení hostů 13:12.
 
Druhý poločas začal našim nástupem, kdy Weintritt přesnými pasy 2x našel volného Zaorala a ten nezaváhal - během čtyř minut jsme vedli 14:13, o pár minut později 16:14 a v polovině druhého poločasu už 20:16. Zdálo se, že naši hráči zlomili odpor hostů, u kterých se projevila únava z malého počtu hráčů na střídání. V brance se dařilo Gajdošíkovi, který sbíral jeden zákrok za druhým. Ale bohužel tento světlý moment trval jen několik minut. Hosté se zbavili únavy a pět minut před koncem utkání to bylo nerozhodně 21:21. Následovalo naše vedení 23:21, aby hosté v poslední minutě opět srovnali na 23:23. Nakonec se štěstí k našemu družstvu úplně neobrátilo zády, když několik vteřin před koncem Šáš uvolnil novice v našem družstvu, osmnáctiletého Nováka ze Zubří a ten svým prvním gólem ve zlínském dresu zajistil našemu družstvu cenné jednobrankové vítězství 24:23.
 
Tradice vzájemných soubojů byla dodržena, opět zvítězil domácí celek, body však nezískal ten lepší, ale šťastnější.
Hosté zaslouží za svůj výkon s minimem hráčů absolutorium. Našemu družstvu nelze upřít snahu a touhu po vítězství, ale v tomto utkání to bylo málo. Jako by na ně působil „komplex Babčaník“. Tento mohutný golman dělal „potíže“ našim hráčům ve všech šesti vzájemných utkáních, které oba celky spolu sehráli za působení v prvoligové soutěži. Jeho úspěšnost zákroků v tomto utkání byla 60%!!!!!!!!
Co nestíhala naše obrana, to  pochytal Gajdošík (hlavně ve druhém poločase). Jeho úspěšnost sice nedosáhla úspěšnosti kolegy v brance hostů, ale i tak je jeho 50% úctyhodných. Navíc když porovnáme zkušenosti Babčaníka (38 let) se zkušenostmi Gajdošíka (20 let) …………….. není co dodat.
 
Závěrem lze konstatovat, že vstup do soutěže se podle výkonu našemu družstvu příliš nevydařil, ale bodově ano – a na to se historie neptá, jak jsme k bodům přišli.
Družstvo podržel Gajdošík v brance, brankami to zachraňovali Doležel, Vavrys, Zaoral, asistencemi Weintritt, ale jinak bídná produktivita útoku (39%!!!!!), až na výjimky velice benevolentní obrana, podstatně víc ztrát míčů než soupeř (15 Zlín, 7 Dvůr) a velmi mizerné proměňování brankových příležitostí (2 sedmičky, 4 trháky, 3 pivoti atd.).
 

                            HC ZLÍN – 1. HK DVŮR KRÁLOVÉ
                                           24:23 (12:13)

 
 SESTAVA a STŘELCI:
Vaškovič, Gajdošík – Kuzma, Vavrys 4/1, Šáš, Weintritt 3, Mařík 2, Gabriž, Balun 2, Novák 1, Doležel 6, Kolařík, Körger 2, Zaoral 4
 
VYLOUČENÍ:
Zlín 2
Dvůr Králové 4
 
SEDMIČKY:
Zlín 3/1
Dvůr Králové 3/3
 
Fotogalerie z utkání ZDE

2. kolo soutěže hrajeme opět na domácí půdě a doufejme, že s podstatně povedenějším výkonem.
Přijďte se přesvědčit a hlavně povzbudit naše družstvo proti VELKÉ BYSTŘICI.

 

                                  HC ZLÍN – Házená VELKÁ BYSTŘICE
                                              neděle 29. září 2019
                                                    16,00 hodin