Muži uhájili prvoligovou příslušnost

STATEČNÝ BOJ MUŽŮ V JIČÍNĚ

K letošnímu poslednímu kolu 1. ligy mužů zajížděli zlínští házenkáři na palubovku jičínského béčka, které bylo, stejně jako naše družstvo, až do posledního kola také „namočené“ v sestupových starostech.
Podle vydané legislativy k tomuto soutěžnímu ročníku, sestupují poslední dva celky z prvoligové soutěže do 2. ligy. Tato hrozba postihovala před posledním kolem tři družstva – Zlín 9. místo a 10 bodů, Jičín 10. místo a 8 bodů a Náchod na posledním 11. místě s 8 body.  
Vítězství Náchoda v Chodově se nepředpokládalo a o druhém sestupujícím se mělo rozhodnout právě mezi Zlínem a Jičínem. V případě stejného konečného bodového zisku dvou družstev rozhoduje o pořadí v tabulce skóre ze vzájemných zápasů.
A začaly počty – naši muži porazili Jičín na podzim ve zlínské sportovní hale o devět branek 30:21 a tento velmi slušný brankový rozdíl dával našemu družstvu určitou naději do sobotní jičínské odvety. Pokud by utkání skončilo v Jičíně naší prohrou také o devět branek, určoval by konečné tabulkové pořadí větší počet vstřelených branek na hřišti soupeře. Jičín jich ve Zlíně nastřílel 21 a tento počet by i v případě naší prohry o devět branek mohli naši střelci překonat.
Tolik výhody našeho družstva.
Jičínu nahrávalo v tomto posledním utkání domácí prostředí a také to, že extraligové áčko Jičína hrálo své utkání také doma, ale až v neděli. Z toho pramenila našemu soupeři dost podstatná výhoda - posílení kádru pro toto utkání hráči z áčka. A také se tak stalo – mezi čtrnáctkou hráčů zapsaných v zápise o utkání, bylo 7 hráčů s různým počtem startů v extralize. No a z této sedmičky byli tři hráči, kteří absolvovali celý letošní extraligový ročník.
Proti této posílené sestavě domácích nastoupil naopak neúplný kádr našeho celku s dorostenci Škaldou, Hluštíkem, Jirákem a Kubišem, když chyběli obranáři Weintritt a Brhelem a náš letošní třetí nejlepší střelec Fabík.
 
Kdo je v tomto utkání favoritem, dokazovali jičínští hned od první minuty – čtyři útoky a vedení domácích 3:0. Naše družstvo čekalo na svou první branku celých šest minut, když ze čtyř útoků vyšlo zcela naprázdo – hlavně Šáš se 3x během tří našich útoků neúspěšně „zastřeloval“ z nepřipravených akcí.
Vše se změnilo po naší první brance (Škalda) v šesté minutě utkání. Po téměř celý zbytek prvního poločasu si naši hráči udržovali svého soupeře „na dostřel“. Začalo to „lítat“ Šášovi (3 branky), přidal se Vavrys (2 branky), trhák zakončil Weber. Dominovali obrany nad útoky a tím padalo málo branek.
Brankový rozdíl se pohyboval mezi jednou a dvěma brankami, deset minut před koncem poločasu jsme dokonce vyrovnali na 6:6. Trochu jsme polevili v koncentraci v posledních dvou minutách první půle a soupeř toho využil k odskočení na konečný poločasový čtyřbrankový rozdíl (11:7).
Poločasové skóre mohlo být pro naše družstvo daleko příznivější, nebýt „přílišné starosti“ obou rozhodčích o naše brankové konto – co „smrdělo“ gólem v síti domácích, to několikrát zastavili odpískáním našich kroků.
 
Druhý poločas začali lépe opět domácí a v jeho první minutě odskočili na pět branek (12:7).
Ke cti našim hráčům slouží fakt, že se ani za tohoto nepříznivého stavu nepoložili a utkání jen neodchodili.
Právě naopak, příkladně zabojovali, snížili na 12:10 a jako by je nepřízeň rozhodčích přímo „nakopla“.
Když soupeř utekl na větší brankový rozdíl (14:10, 15:11, 16:12, 17:14, 18:15) vždy dokázali kontrovat a jeho vedení snížit (14:11, 15:12, 16:14, 17:15, 18:17). V posledních deseti minutách se skóre pohybovalo jen v jedno až dvoubrankovém vedení Jičína (18:17, 19:17, 19:18, 20:18, 20:19)  a pomalu začínalo být jasné, kdo bude na druhé sestupové příčce. V poslední minutě dokonce Šáš z trháku vyrovnal na 20:20, ale rozhodčí opět pískli své oblíbené kroky a branku neuznali. To už našim hráčům ale tolik ani nevadilo, protože záchrana v podobě deváté příčky v tabulce „byla doma“.
 
Za výkon, přístup a bojovnost v tomto posledním utkání zaslouží celý kádr, který do Jičína odjel, velkou pochvalu. A to bez rozdílu. Někteří se na hřiště sice ani nedostali a nebo jen na pár minut, protože utkání „odtáhla“ hlavně základní sestava s minimem střídání, ale tentokrát „hrála“ se spoluhráči na hřišti i celá lavička, která patřičně hecovala a utkáním žila.
Šáš ve druhé půli bez střídání a už i bez zastřelování přidal další čtyři branky, Zaoral (který vůbec „neslezl“ za celé utkání z hřiště) s Vavrysem přidali po dvou brankách. Mladý Jirák dostal důvěru ve druhé půli druhého poločasu a začal dvěma ztrátami míče. Oklepal se z toho a na naše konto přispěl dvěma pěknými brankami z dálky. No a náš účet ve druhém poločase ještě rozšířili po jedné brance oba Kolaříci. V brance byl spolehlivý Krůpa a jednu sedmičku soupeři zneškodnil Gajdošík.
I ve druhém poločase mělo pokračování zaměření se rozhodčích na naše kroky – za celé utkání nám jich pískli celkem sedm!!!!!!! (možná některé oprávněně), ale domácím ani jednou. Tolik kroků jsme neměli za celé jaro.
 
Ze strany našeho celku to bylo velmi povedené utkání. Naši borci se nezalekli domácích extraligových posil, na hřišti ukázali co umí, příkladně zabojovali, v obraně soupeři nic nedarovali a sami sobě dokázali, že se dá uhrát slušný výsledek „i za ztížených podmínek“, ale musí být koncentrace jen na vlastní hru a ne se rozptylovat komentáři k dalším aktérům utkání.
 

                                  HBC Ronal JIČÍN B – HC ZLÍN
                                               20:19 (11:7)

 
 
SESTAVA a BRANKY:
Krůpa, Gajdošík – Škalda 1, Hluštík, Weber 1, Jirák 2, Vavrys 4/1, Šáš 7, Kubiš, Balun, M. Kolařík 1, D. Kolařík 1, Zaoral 2
 
VYLOUČENÍ:
Jičín 1
Zlín 2
 
SEDMIČKY:
Jičín 5/4
Zlín 1/1
 
 
 
 
Tímto kolem skončil prvoligový soutěžní ročník 2018/2019.
 
ZLÍNŠTÍ HÁZENKÁŘI DĚKUJI SVÝM FANOUŠKŮM ZA PŘÍZEŇ, KTEROU DRUŽSTVU VĚNOVALI.
 
STEJNĚ TAK DĚKUJÍ SPONZORŮM ZA PODPORU, BEZ KTERÉ BY TO ANI NEŠLO.
 
UŽIJTE SI PRÁZDNIN, DOVOLENÝCH A VŮBEC VŠECH LETNÍCH RADOVÁNEK A V ZÁŘÍ, PŘI ZÁHÁJENÍ SPORTOVNÍ SEZÓNY 2019/2020 NA SHLEDANOU