Muži zachránili téměř ztracené utkání

ROZHODLO POSLEDNÍCH PATNÁCT MINUT
 
V prvním letošním domácím utkání 1. ligy mužů hostilo naše družstvo loňský šestý celek prvoligové tabulky – TJ NÁCHOD.
Obě družstva vyšla v prvním kole naprázdno a oba soupeři šli do utkání 2. kola s touhou po bodovém zisku.
Po oboustranném opatrném začátku, který trval pět minut a skore ukazovalo na tabuli stav 2:2, se první uklidnili a iniciativy chopili hosté, přidali do naší sítě další 4 branky a najednou to byli oni, kdo určovali tempo hry. S tímto předsevzetím a jasným pokynem trenéra Mičoly - vnutit soupeři svou hru - šli do utkání naši hráči, ale zůstalo jen u přání a realizace zůstala někde v šatně.
Naše družstvo od té šesté minuty utkání tahalo za kratší konec. Náskok soupeře, který se pohyboval v průběhu celého prvního poločasu v rozmezí dvou (4:6) až šesti branek (6:11, 8:14, 9:15) pouze dotahovalo a snižovalo, ale vyrovnat se nepodařilo. Hosté drželi dlouho míč na naší polovině hřiště, naše střelba spojek, s výjimkou osamoceného Ondry Vavryse, byla málo razantní, nepřesná a často nepřipravená, křídla se téměř neprosadila, vyrobili jsme víc technických chyb než soupeř a statická a neagresivní obrana našim golmanům vůbec nepomohla, netrestali jsme podstatně častější vylučování hostů (4x proti našemu jednomu). Téměř polovinu branek soupeře v prvním poločase vstřelil Radek Cvejn, který dělal naší obraně velké problémy.
Naštěstí jistý obrat ve výkonu nastal u našeho družstva v poslední pětiminutovce prvního poločasu, kterou jsme vyhráli 4:0 a upravili tak poločasové skóre na nadějný rozdíl dvou branek (13:15), se kterým šla družstva do šaten.
Ještě nadějněji začal druhý poločas, kdy se podařilo našemu družstvu během dvou minut vyrovnat na 15:15 a celá lavička očekávala otočení vývoje utkání a zlomení soupeře. Pravdou však byl pravý opak – soupeř opět zabral, odskočil na tři branky a naše trápení z první půle mělo pokračování až do patnácté minuty druhého poločasu, kdy jsme jen dotahovali a soupeř byl ve vedení od jedné do tří branek (16:19, 18:19, 20:22, 21:23).
Hra se nedařila podle představ, nervozita na lavičce byla znatelná, ale přišlo to, v co všichni doufali. Zapůsobil kouzelný proutek, který odměnil naše hráče za snahu a bojovnost během nepříznivého stavu, kdy utkání nepoložili a snažili se o obrat. A ten se dostavil. Hrála se poslední čtvrthodinka, prohrávali jsme 23:21, ale pět branek v síti Náchoda v řadě během tří minut najednou posadilo naše družstvo na koně a to otočilo skóre na svou stranu – na tabuli najednou svítilo 26:23 pro Zlín. Jedno až tříbrankové vedení udržovali naši hráči až do poslední minuty utkání, ve které nakonec hosté lepším závěrem upravili na konečný jednobrankový rozdíl – 32:31 pro naše barvy.
 
Bylo to vydřené vítězství, kdy po většinu hrací doby vedli hosté, ale zlepšenou hrou ve druhém poločase naši hráči sami sobě dokázali, že se vyplatí bojovat za jakéhokoliv stavu. A to v časovém úseku, kdy jsme měli pět vyloučených a kdy ve vynikající formě pokračoval nezadržitelný střelec Náchoda Radek Cvejn, který k šesti brankám z prvního poločasu přidal dalších deset za druhých třicet minut hry a uzavřel svůj střelecký koncert na čísle 16. Toto úctyhodné číslo ale naopak svědčí o nedostatcích v naší obraně, která si s tímto hráčem nevěděla rady.
 
V našem dresu se objevily další dvě nové tváře, které věkový průměr družstva ještě snížily. Někteří ještě loňští nebo stále ještě letošní dorostenci (Fabík, D. Kolařík, Tydlačka, Daněk) už okusili mužskou prvoligovou soutěž v minulé sezóně. A v tomto utkání k nim přibyli a svou premiéru v 1. lize mužů si odbyli ještě dva novicové Honza KUZMA (19 let, přestup z UH) a David KUBIŠ (17 let, vloni ještě mladší dorostenec).
 
Konec dobrý – všechno dobré, zachránění téměř ztraceného utkání = růst sebevědomí.
A to se bude hodit hned následující víkend, kdy naše družstvo odjíždí v neděli 7. října na horkou půdu HUSTOPEČÍ, k soupeři, který ještě neprohrál a po dvou kolech vede prvoligovou tabulku.
 

                                           HC ZLÍN – TJ NÁCHOD
                                                   32:31 (13:15)

 
SESTAVA a BRANKY:
Hrdina, Vaškovič – Škalda, Kuzma 5, Fabík 4, Vavrys 6/2, Šáš 1, Kubiš 2, Daněk, Brhel 1, Tydlačka 1, M. Kolařík 4, D. Kolařík 4, Zaoral 4