Zhodnocení sezóny starších žákyň HC Zlín 2017/2018

Od prvního turnajového kola žákovské ligy uběhlo několik měsíců a děvčata ze Zlína opět slaví.

V celorepublikovém klání se holkám podařilo dostat se na pomyslnou bednu a uhrát krásné druhé místo. Ze všech 22 zápasů děvčata ze Zlína prohrála pouze jednou a to o jednu jedinou branku s mistrem této kategorie, kterým se stala DHC Plzeň. Našemu častému každosezónnímu soupeři gratulujeme a blahopřejeme k vítězství.

Celá sezóna probíhala v lehce utlumeném režimu. Po zvážení situace jsme se na začátku sezóny rozhodli pro razantní krok. Talentovaná děvčata ročníku 2003 jsme pro jejich individuální zlepšení poslali už do mladšího dorostu. Náročnost tréninku a herních situací v zápasech byla jasně stavěná jako priorita pro další posun hráček. Jako výsledek správného rozhodnutí se nám to potvrdilo na výběrovém kempu v Nymburku r. 2003, kde zlínská všechna děvčata excelovala. Na úvodním srpnovém soustředění v Bystřici pod Hostýnem tak bylo jasné, že nově složený tým děvčat r. 2003, která nebyla posunuta o kategorii výše a nově příchozích holek r. 2004 bude tým hledat nové opory a tahouny. Tento stav nebyl jednoduchý. Bojovali jsme se základními věcmi, které nám dělaly neustálý problém. Po zdravotní stránce byla situace ještě horší. Některá děvčata s námi přípravu ani nezačala, další část se dávala půl sezóny zdravotně do pořádku. Bohužel veškeré komplikace jsme si vybrali v první polovině sezóny a naše účast na tréninkách tomu také odpovídala. Těmito komplikacemi nám samozřejmě padala úroveň tréninku a také nasazení samotných děvčat. Přestali jsme si věřit a budování sebedůvěry začínalo od znova.

Zvrat k lepšímu přišel zhruba po půl roce v zimní přípravě. Období soustavného tréninku bez zranění nám relativně přibývalo a tým začal nacházet hledané opory. Základní kostra týmu tak začala fungovat a nabalovat na sebe další děvčata. Při turnajích žákovských lig jsme měli přislíbenou pomoc od „odstaršených“ dívek do mladšího dorostu, pokud nebudou zápasy kolidovat. Tato zkušenost byla k nezaplacení. Již " zkušená " děvčata r.2003 přistoupila ke všem zápasům zodpovědně a nasazením dávala příkladný směr děvčatům 2004. Za což jim patří velké poděkování. Důležité bylo vnesení tempa, které děvčata do týmu zpět přinesla. Druhá vlna, která nám dělala do té doby problémy, byla posunuta o několik řad dopředu.

Žákovská liga tak probíhala a plynula kolo po kole. Děvčata byla úspěšná a svou rychlou hrou, kterou se tým prezentoval, byla děvčata úspěšná. Kolize zápasů nastala v předposledním kole v Ostravě-Porubě. Ten samý den hrála děvčata z mladšího dorostu v Mostě a bojovala o účast v Česko-Slovenském poháru. Tým starších žaček posílila z mladšího dorostu Jana Hvozdenská, která si bohužel v druhém poločase prvního zápasu přivodila zranění. Tady je potřeba pochválit všechna děvčata, která bojovala od začátku do konce. S týmem DHC Plzeň tak dohrávaly holky bez jediné pomoci a samy si šly minimálně po bodu, který by jim dával velkou naději na místo nejvyšší. Prohra o jednu branku nás sice odsunula na místo druhé, ale pro mě byla děvčata ten den vítězkami. Souboje holky  nevzdávaly a bojovalo se i bez opor a rozdílových hráček z mladšího dorostu. Další utkání si děvčata také ustála a s jedinou prohrou odcházela do finálového kola, které pořádala Žirovnice.

Finálové kolo mělo plno kvalitních soupeřů a opět se čekal nelehký souboj o každý bod, který rozhodoval o umístění na špici. Důležité zápasy se Slávií Praha a domácí Žirovnicí holky zvládly na jedničku. Velká pochvala se tak nesla na všechny zúčastněné, které se třeba nepodílely brankovým přínosem, ale neskutečně pomohly a byly oporou v obranné fázi. S plným počtem bodů, které přivezl tým s náhradní trenérkou, Hankou Kolářovou, potvrdil Zlín svou kvalitu a udržel si druhé místo v celoroční soutěži se ztrátou dvou bodů na vítěze soutěže.
Obdivuhodné skóre 605 : 349, kde počtem vsítěných branek jsme za sebou nechaly ostatní soupeře o 150 gólů. Počtem branek obdržených jsme se dostali do průměru první pětice. Naše obranná fáze nebyla tak úspěšná a důvodů je hned několik. Naše fyzické předpoklady nás opět lehce brzdí a je potřeba říci, že váhové i výškové parametry některých našich soupeřů byly až dvojnásobné. V brance se zaučovala dvojce brankářek ročníku r.2004, což děvčatům přineslo spoustu zkušeností. Jejich posun byl vidět od prvního kola a děvčata se nám postupně zlepšovala. Poslední důvod je obranný systém, který jsme téměř po celou dobu hráli. Děvčata sice hrála obranu 0:6, ale vždy byla snaha o velmi aktivní přístup na hranici 9 metrů. Tím vznikal tlak na každého jedince bránit svůj prostor a svého hráče individuálně.


Celkové shrnutí :

Krásné 1. místo v Poháru o ministra školství, které vysílala i televize ČT sport.
Krásné  2. místo v celorepublikové soutěži starších žaček - Žákovská liga
Krásné umístění družstva na prvních dvou pozicích ve Zlínsko-Olomoucké soutěži (která ještě není dohraná).

Nejvíce si však vážím celého roku vzájemné spolupráce a té cesty, kam se holky posunuly. Nově vznikající týmy v následující sezóně budou mít opět nelehký úkol. Důležitá je práce trenérů a samotných děvčat, které musí ke všemu přistupovat svědomitě a jít do všeho na 100 procent. Ono to sice bolí, ale jen díky tomu se tým zvedá, jak po herní stránce, tak i po té psychické a co si budeme vykládat, to jsou rozhodující faktory ve vypjatých situacích důležitých zápasů.


Jmenovitě celý tým starších žákyň HC Zlín včetně děvčat, která nám v průběhu sezony pomáhala:
Hozová Simona, Šenkeříková Sára, Kalivodová Monika, Kalivodová Nicola, Šimarová Kateřina, Krajčová Natálie, Hučková Nicol, Stojarová Kristýna, Pohunková Viktorie, Hniličková Eva, Podškubková Sarah, Daňková Michaela, Gabrhelová Gabriela, Hvozdenská Jana, Palková Veronika, Lukovicsová Kateřina, Linzerová Anna, Martincová Petra, Klimentová Kristýna, Zlatníková Timea a  z mladších Gabrhelová Veronika, Machalová Karolína, Šimková Daniela, Bořutová Tereza

 

VELKÉ PODĚKOVÁNÍ VŠEM SPONZORŮM - Město Zlín, Zlínský kraj a všem rodičům, dále firmám KKS, spol. s r.o. , EUROVIA CS, a.s. - odštěpný závod oblast Morava, mmcité, a.s.


Poděkování také celému realizačnímu týmu ... Kamilovi Neubauerovi a Renatě Hozové za plnění funkce vedoucích. A také ostatním trenérům, kteří se na trénování děvčat podíleli v letech předešlých.

Díky Marek K.