Zlínští házenkáři nezaváhali po čtvrté v řadě

MUŽI OPĚT S PLNÝM POČTEM BODŮ

 
Zlínští házenkáři se před svými fanoušky opět vytáhli – z posledních tří utkání na domácí půdě třetí vítězství.
A když k tomu připočítáme ještě nedávné vítězství ve Vršovicích, vychází nám krásná rovnice:
                                                   4 utkání v řadě za sebou = 8 bodů
                         při pěkném aktivním skóre z těchto čtyř posledních utkání + 19 branek
 
Z těchto posledních čtyř soupeřů, byla Legata HUSTOPEČE tím nejtěžším soupeřem (4. místo v průběžné prvoligové tabulce se ziskem 18-ti bodů, čož je přesně jednou tolik, kolik mělo na svém kontě před tímto vzájemným duelem naše družstvo).
 
Že bodové konto s postavením v tabulce dopředu o výsledku nerozhodují, dokázal právě nedělní zápas.
Naše družstvo získalo v posledních třech utkáních hodně na sebevědomí, když odpovědným a bojovným přístupem dokázalo přehrát své tabulkově lépe postavené soupeře (jaro začínalo na posledním místě).
V neděli tomu nebylo jinak. Soupeř z horních pater tabulky narazil na zdravě sebevědomý výkon všech zlínských hráčů, podložený příkladnou bojovností a plněním taktických pokynů trenéra. I když házenkářské zkušenosti a odehrané prvoligové sezóny byly na straně hostů, naši „bažanti“ se nezalekli a svým výkonem přesvědčili soupeře i sami sebe, že není třeba se zkušenějšího soupeře bát a být předem poražený.
Utkání začalo naším náporem a v šesté minutě jsme vedli 5:2 – začátek nad očekávání velmi dobrý. Soupeř ale v několika dalších minutách ukázal své přednosti – zkušenost vyzrálých hráčů a nevzdávat se za jakéhokoliv stavu. Výsledkem bylo otočení skóre a za dalších šest minut byli hosté ve vedení 8:6. V dalších deseti minutách ani jedno družstvo nevstřelilo víc branek v řadě za sebou, střelci se střídali po jedné brance na obou stranách a rozdíl ve skóre se pohyboval mezi jednou až dvěma brankami ve prospěch LEGATY. Naši hráčům se jen 2x podařilo vyrovnat na 11:11 a 12:12.
Až přišla  dvacátá první minuta první půle a velmi důležitý atak našeho družstva na změnu vedoucí pozice v utkání. Ze stavu 12:13 jsme otočili na 15:13 a jak se později ukázalo, bylo vedení hostů 13:12 jejich posledním vedením v utkání. Víc naši hráči hostům nedovolili – připustili maximálně korigování našeho tříbrankového vedení v závěru prvního poločasu na konečný poločasový výsledek 17:16 pro hráče ve žlutých dresech.
 
Stejně jako v prvním poločase, i ve druhé půli zahájilo první vstřelenou brankou naše družstvo (18:16). Hosté vyrovnali na 18:18, následovalo naše vedení 20:18, 23:20, ale také další vyrovnání hostů na 23:23 a 24:24. A právě v těchto chvílích se ukázalo to pravé sebevědomí naší sestavy - že něco umí, že poslední vítězná utkání nebyla náhodná, ale naopak zasloužená a že i přes své mládí mají určité házenkářské dovednosti rozvinuté na slušné úrovni.
Prostě, těsně před polovinou druhé půle to bylo ještě 24:24, ale za pár minut jsme už vedli 27:24 a tento náskok byl už opravdu rozhodující pro konečný výsledek. Posledních 15 minut utkání jsme vyhráli 9:4 a vydřené a vybojované, ale zcela zasloužené vítězství bylo naše – konečné výsledek 33:28 hovoří za vše.
Pochvala patří bez výjimky celému kolektivu. Na hřiště se dostali všichni hráči až na brankáře Honzu Šidlíka, který po zranění kolena teprve začíná s tréninkem a který se do sestavy pro utkání dostal díky nemocnému Rudovi Škaldovi.
V utkání jsme měli vysoké procento úspěšnosti zakončení útoků brankou – téměř 60%, hosté jen 46%. Střelecky se dařilo více hráčům a pro obranu soupeře je tento fakt vždy oříškem.
Na spojkách to byli Fabík, Vavrys a Šáš, kteří společně nastříleli 17 branek a navíc rozdělovali míče do brankových příležitostí křídlům i pivotům.
Doslova probuzení nastalo u našich křídelníků, kteří ještě v nedávné minulosti moc svému soupeři „neškodili“. Balun na levém křídle se začal prosazovat již v předešlých jarních utkáních a nedělní 4 branky to jen potvrzují. Levoruký Buček na pravé straně našeho útoku „spal“ o něco déle, ale v neděli to „rozbalil“ v podobě 5 branek. Oba tito křídelníci měli v tomto zápase 100% střelbu!!!
Na hře a hlavně na střelbě spojek, vydělali i naši pivoti. Obrana soupeře musela dávat víc pozor na spojky a o to víc volného prostoru měli pivoti, kteří se mezi autory branek zapsali 3x.
Michal Paululik, jako levák, trochu doplácí na to, že v průběhu utkání ho trenér střídavě nasazuje místo chybějící levoruké pravé spojky a nehraje na svém místě pravého křídla. I z této pozice dokáže být nebezpečný, ale v tomto utkání se mu to ze spojky nepodařilo a zůstala mu jen jistota v proměňování 7 m hodů.
Slušná a poměrně nekompromisní obrana nahrává našim brankářům, kterým v posledních utkáních poměrně dost narostla úspěšnost zákroků. Když se nedaří jednomu, zastoupí ho druhý. Minulé kolo čaroval v brance Hrdina, proti Hustopečím byl lepším naopak Vaškovič s úspěšností zákroků přes 42%.
 
V neděli jsme viděli vydařené utkání, ale s dalšími koly bude kvalita soupeřů ještě narůstat.
Následující 2 kola hrají naši muži na hřištích soupeřů.
Nejprve síly našeho družstva prověří vedoucí celek soutěže, v loni extraligový Tatran LITOVEL, který má na svém kontě doposud pouze dvě porážky.
Další týden čeká naše házenkáře na svém hřišti rezerva extraligového HBC Ronal JIČÍN, která je zatím na 5. místě tabulky.
Letošní soutěžní ročník uzavřou naši házenkáři na domácí půdě 12. května od 15,00 hodin utkáním proti zatím bronzové HK BYSTŘICI p/H.
  

                               HC ZLÍN – Házená LEGATA HUSTOPEČE
                                              33 : 28 (17:16)

 
  
SESTAVA a BRANKY:
Hrdina, Vaškovič, Šidlík – Buček 5, Vavrys 6, Šáš 5, D. Kolařík, Bazel 1, Paululik 2/2, Balun 4, Fabík 6, M. Kolařík 2, Zaoral 2, Brhel
 
SEDMIČKY:
Zlín 2/2
Hustopeče 4/3
 
VYLOUČENÍ:
Zlín 4
Hustopeče 1