Házenkářky Mostu i Slavie postupují

Český mistr i vicemistr postoupili ve drhém kole Poháru EHF! Házenkářky DHK Baníku Most v odvetě podlehly soupeři z Běloruského Minsku rozdílem dvou branek, nicméně vzhledem k pětigólovému vítězství v předchozím zápase celkově zvítězily poměrem 58:55.

Hráčky Slavie po úvodní prohře ve Švédsku s týmem Skuru IK dokázaly v domácí odvetě vybojovat vítězství o pět branek a v celkovém součtu svého soupeře přehráli o jednu branku (45:44) a zaslouženě postupují do dalšího kola soutěže. V něm se Slavia poměří s dánským Viborgem, Most s německým TuS Metzingen.

Pohár EHF - 1. Kolo

BNTU-BelAZ Minsk - DHK Baník Most 32:30 (16:15)
výsledek prvního utkání 23:28 - postupuje Most

Domácí házenkářky Mostu, které dnes hrály v roli hostujícího celku, vstoupily do utkání s pětibrankových náskokem z minulého zápasu. Hned v úvodu utkání šel hostující Most do dvoubrankového vedení, následně hráčky Kateřina Dvořáková a Petra Růčková obdrželi pro varování žluté karty. Domácí zvýšili tempo a ve vyrovnaném utkání se dostali ve 27. minutě do tříbrankového vedení, jenž nakonec házenkářky Mostu stačily do poločasu korigovat na rozdíl jediné branky. Poločas tak skončil 16:15 pro házenkářky Minsku. Do druhého poločasu vlétl Minsk a třemi brankami zasypal černé anděly díky své produktivitě. Ve 37. minutě hrál Most dvojité oslabení, vyloučeny byly hráčky Dominika Zachová a Adriana Míšová. I během tohoto oslabení dokázal Most skórovat, když se blýskla sólem přes celé hřiště Markéta Jeřábková. Do konce zápasu byla hra vyrovnaná a Andělé si nenechali soupeře odskočit na více než 4 branky. Konečný výsledek 32:30 pro Minsk znamená, že do dalšího kola Poháru EHF postupuje Baník Most, kde se potká s velmi silným německým vicemistrem Metzingenem.

Záznam z tiskové konference:
Peter Dávid, trenér DHK Baník Most: „Podle očekávání to byl dnes neskutečně těžký zápas. Takový jsem očekával i včera, ale to jsme soupeře po každé stránce překvapili. Včera nám nefungovala obrana 0:6, což je jinak naše silná stránka. Prvních 25 minut včerejšího zápasu bylo katastrofálních. Udělali jsme hodně chyb, ale dnes jsme si je rozebrali na videu. Prospěla nám změna obrany, protože na ni soupeř nebyl přichystaný. Věděli jsme, že v defenzivě bude zatažený, postaví obrovskou zeď na 6 metrů a na nás bude, jestli to dáme, nebo ne. Náš problém je, že máme skvělou útočnou a kombinační hru, ale když se nám soupeř postaví defenzivně, tak je to pro nás pak velký problém. Dnes jsme měli 3 nebo 4 velmi těžké situace, které jsme naštěstí zvládli. Musím pochválit tým, že jsme to dnes ustál hlavou po psychické stránce. Když jsme prohrávali o 3 až 4 branky, vypadalo to, že se to může i navýšit. Jsem moc rád, že jsme tento dvojzápas dotáhli do úspěšného konce.“

Konstantin Charovarov, trenér BNTU-BelAZ Minsk: „Včera jsem tvrdil, že dnešní hra bude zajímavější, a to z jednoho prostého důvodu – budeme lépe znát jeden druhého. Povedlo se, hra byla skutečně zajímavá. Troufám si říct, že kdybychom včera hráli tak jako dnes, celkový výsledek by byl jiný. Ale vítězí silnější, a tím byl soupeř. Blahopřeji Mostu k postupu.“

Slavia Praha – Skuru IK 23:18 (11:8)

výsledek prvního utkání 22:26 - postupuje Slavia Praha

Házenkářky Slavie Praha zvítězily v odvetě prvního kola Poháru EHF nad švédským celkem Skuru IK 23:18 (11:8) a stejně jako český mistr postupují do druhého kola evropské soutěže. Nejlepší střelkyní Slavie byla s osmi brankami Hana Kutlvašrová. Domácí podržela mnoha výbornými zákroky brankářka Petra Kudláčková, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou utkání. V utkání se ve druhé minutě dostaly do vedení Švédky, ale to netušily, že to bylo poprvé a naposled. Poté začala slávistická jízda za smazáním čtyřbrankového manka z předchozího utkání, což se povedlo ve 24. minutě, kdy dostala slavii do vedení 10:6 Veronika Galušková. Utkání bylo následně vyrovnané a tým Skuru IK se neustále přetahoval o snížení čtyřbrankového rozdílu. V čase 59:07 hosté snižují na 18:22, napětí na palubovce by se dalo krájet. Útočný tlak Slavie v poslední minutě nakonec proměňuje v definitivní postupový gól až sedm vteřin před koncem Hana Kutlvašrová. Slavia Praha nakonec zvítězila 23:18 a v dalším kole vyzve dánského soupeře z Viborgu.

Sestava a branky Slavie Praha: Kudláčková, Hillebrandová – Líbalová, Moteljová 1, Rezlerová, Pešková 3, Novotná, Večeřová, Kordovská 3, Kutlvašrová 8/4, Novotná, E. Svobodová, M. Svobodová, Galušková 5/2, Stellnerová 1, Chlupová 2.
Nejvíce branek Skuru IK: Ahleová, Östlundová, Wallénová po 4
.
Rozhodčí: E. Vitaku, A. Vitaku (Kosovo). Sedmimetrové hody: 7/6 – 4/2. Vyloučení: 2:6. Diváků: 425.

Petra Vítková, trenérka Slavie Praha: „Jsme šťastné a spokojené. Děvčata odehrála velký zápas, skvěle zachytala Petra Kudláčková, výborně hrála celá obrana. Nejhůř mi bylo deset minut před koncem zápasu, kdy Švédky snížily na dva góly, ale pořád jsem věřila, že se opět dostaneme do čtyřbrankového vedení a postoupíme.“

Petra Kudláčková, nejlepší hráčka utkání: „Bylo to těžké, ale pár dobrých zákroků na začátku mi pomohlo a zjistila jsem, že i Švédky se dají ‚chytat‘. Holky mi hodně pomohly, obrana hrála suprově. Dostat jen osmnáct gólů s tak dobrým soupeřem je super. Naprostá spokojenost, s obranou i s vlastním výkonem. To, co bylo potřeba dochytat, jsem dochytala. Když jsme před koncem vedli jen o dva góly, tak mi bylo trochu mdlo, ale uklidňovala jsem se, že je ještě pořád dost času. Navíc ve Švédsku jsme se o dobrý výsledek přišli až v posledních dvou minutách. Tedy bylo všechno možné, obzvlášť tady doma.“