POVEDENÝ ZÁVĚR PŘÍPRAVY

MUŽI VEZOU POHÁR Z VELKÉ BYSTŘICE
 
Zlínským prvoligovým mužům vrcholí přípravné období na nastávající odvetnou - jarní část druhé nejvyšší soutěže, kterou začínají v neděli 19. února v Liberci.
 
Během více než dvouměsíční přestávky absolvovalo zlínské družstvo v přípravném období tréninkové jednotky zaměřené na obnovu fyzické kondice i pilování herní souhry a spolupráce hráčů na jednotlivých postech.
Celá příprava probíhala v domácích podmínkách ve Zlíně,
Během herní přípravy sehrálo družstvo celkem 6 přípravných utkání se soupeři různé výkonnosti – od extraligy až po 2. ligu. Všechna utkání byla hrána palubovkách soupeřů.
 
V lednu družstvo absolvovalo mezinárodní turnaj v Brně KÉNIK CUP 2017. Jeho soupeřem bylo extraligové BRNO (současné 5. místo v tabulce) a slovenské extraligové NOVÉ ZÁMKY (současné 3. místo).
Oba celky byly nad síly naše družstva, když obě utkání prohrálo a v konečném účtování obsadilo bez zisku bodu 3. místo. Kádr byl hodně oslaben díky neúčasti Dobeše, Kafky, Doležela a Kočího. Příležitost dostali hráči, kteří toho tolik nenahrají v soutěžních utkáních.
 
Další lednová herní příprava proběhla v druholigových NAPAJEDLECH, byla vítězná a někteří naši hráči doplnili v tomto utkání kádr svého soupeře.
 
V únoru, v posledním týdnu před zahájením 1. ligy, si naše družstvo pozvala k přípravě extraligová LITOVEL (12. místo v tabulce). I když nebylo družstvo opět kompletní (bez Šáše, Kafky a Šidlíka), odehrálo velmi dobré utkání, ale s nešťastným koncem.
Litovel vedla 1: 0 a 2:1 a to bylo na dlouhou dobu jediné vedení extraligového celku. Po vyrovnání  na 2:2 a následné naší vedoucí brance na 3:2, se čím dál více prosazovali naši hráči, kteří postupně zvyšovali své vedení až na rozdíl šesti branek (17:11, 18:12). Litovli se zlepšeným závěrem první půle podařilo jen upravit skóre na rozdíl tří branek (20:17).
Druhý poločas začali naši hráči opět velmi aktivně a udržovali svůj náskok na 3 až 4 brankách (21:17, 23:20, 26:22). Tato pohoda ale trvala do poloviny druhého poločasu.
Naši hráči najednou ztratili koncentraci, začali se věnovat diskusím se soupeřem i rozhodčími a výsledkem bylo postupné snižování brankového rozdílu, které vyvrcholilo vyrovnáním a po dlouhé době vedením Litovle (28:28 a 28:29). To bylo v 15-té minutě druhého poločasu.
Od této chvíle měla „navrch“ Litovel a šanci na výhru už nepustila. Postupně zvyšovala své vedení až na konečných 33:38.
I přes tuto patnáctiminutovou hluchou část utkání odehrálo naše družstvo solidní utkání s velmi dobrým prvním poločasem. V uvolňování spoluhráčů a finálních přihrávkách do brankových příležitostí byli neomylní Dobeš s Vavrysem a jejich nabídky úspěšně proměňovali oba pivoti Kočí s Tejzrem (oba po 6 brankách). Dobešovi i Vavrysovi se dařilo také střelecky (7x Vavrys, 5x Dobeš).
Další branky ještě přidali Lefan 5, Doležel 3 a Balun 1.
 
Herní přípravu uzavřelo naše družstvo povedeným turnajem J.M.I.T. CUP ve Velké Bystřici, na kterém startovalo tuto neděli (opět chyběli někteří hráči – Kafka, Tejzr, Buček, Balun, Šidlík). Soupeřem jim byla prvoligová VELKÁ BYSTŘICE (3. místo v tabulce), vedoucí celek jihomoravské 2. ligy HUSTOPEČE a pátý celek severomoravské druholigové soutěže Lesana ZUBŘÍ.
Našemu družstvu byly do prvního utkání nalosovány Hustopeče.
Podle očekávání skončilo utkání naším jednoznačným vítězstvím 37:26, když soupeř držel krok s naším družstvem jen první poločas, který jsme vyhráli 16:13. Opět byl ústřední postavou Dobeš, který byl sám autorem 8 branek, dařilo se Březovskému, Lafanovi a Doleželovi (všichni po 5). Svůj první zápas mezi muži odehrál dorostenec Fabík a nebyl vůbec špatný (3 branky). Slušně se dařilo v brance Hrdinovi, který zásoboval naše křídla dlouhými přihrávkami do rychlých útoků a byl také autorem jedné branky, když přes celé hřiště přehodil brankáře soupeře.
Další branky ještě stříleli Šáš 4, Mahdal 3, Kočí 2, Kolařík 1.
Ve finále čekala na naše družstvo Velká Bystřice, která ve skupině přehrála Lesanu Zubří 27:20.
 
Finálový duel byl soubojem dvou soupeřů z prvoligové soutěže a dvou sousedů v tabulce (naši muži jsou na 2. místě a V. Bystřice je třetí).
Od 1. minuty utkání bylo ve vedení naše družstvo (1:0, 9:6, 11:9) a první poločas jsme zaslouženě vyhráli 13:11 po vyrovnaném průběhu hry, ale s naší lepší koncovkou. Druhý poločas, co se průběhu skóre týká, byl ještě vyrovnanější, když naše družstvo vedlo jen 14:12 a 17:16 a většinou byla ve vedení Bystřice, byť jen jednobrankovém. Pouze jednou vedli domácí o dvě branky (22:20). V závěru druhého poločasu se nám podařilo otočit skóre v náš prospěch a potřetí v tomto poločase se dostat do vedení (24:23). Po vyrovnávací brance domácích na 24:24, rozhodnul pár vteřin před závěrečným signálem o vítězi svou pátou brankou Vavrys. Naše družstvo šlo do vedení 25:24 a domácí do zoufalého útoku se snahou alespoň o vyrovnání a vybojování si prodloužení. To se jim sice poslední střelou podařilo, ale míč se dostal do branky až po závěrečném signálu a rozhodčí tuto branku neuznali.
Skore 25:24 se neměnilo a naše družstvo se stalo celkovým vítězem turnaje.
Závěr utkání nemusel být tak dramatický, kdyby naši hráči pokračovali ve výkonu z prvního poločasu. Únava vykonala zřejmě své (obě utkání odehrálo deset hráčů a jeden brankář), ve druhém poločase jsme měli podstatně víc technických chyb než soupeř a vázlo proměňování i těch nejvyloženějších šancí. Byla to ale povedená tečka za celým přípravným obdobím a navíc trenér Buday měl díky absencím některých hráčů možnost vyzkoušet dalšího nadějného dorostence Vlasťu Fabíka. A ten se rozhodně neztratil.
Ještě střelci ve finálovém utkání – Dobeš 6, Vavrys 5, Doležel a Lefan po 4, Šáš a Kočí po 2, Kolařík a Mahdal po 1.
V boji o třetí místo zvítězily Hustopeče nad Lesanou 28:21.